Yüksek öğrenim sanat eğitiminde temel tasarım eleman ve ilkelerinin öğretimi ve uygulamaları
The implementation and the teaching of basic draft elements and principles in the art education in universities
- Tez No: 189785
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE HALIÇINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sanatçılar ve yüksek öğrenim sanat eğitimi veren okullar için Temel Tasarım Elemanve lkeleri büyük önem taşır. Temel Tasarım elemanları; nokta, çizgi, biçim, değer, doku,renktir. Tasarım Prensipleri ise, yön, ölçü, oran, ritim, aralık, denge, çeşitlilik, bütünlüktür.Resimle ilgili düzenleme bilgilerinin temel ilkelerini öğrenciye kolay bir biçimde vedaha kısa bir zaman içersinde verebilmek, daha iyiyi aramayı rastlantılara bırakmayıp, tamtersine mükemmelliğe daha emin ve bilinçli bir yoldan gidilmesini sağlamak amacıyla yeniyollar araştırılmaya başlanmıştır. Bu araştırmaların sonucunda ortaya çıkan birtakım ilkeleristenen amacı sağlamış olduğundan güzel sanatlar resim eğitimi veren okullarda, bunlaradayalı bir eğitim metodu benimsenerek uygulamaya konulmuş durumdadır. Bu yöntemleyapılan eğitim, Temel Tasarım Eleman ve lkeleri'nin esaslı bir şekilde anlaşılmasınındışında, sanatçılar arasında yeni bir anlatım sözlüğü ortaya koyarak yeni deyim vekavramların belirliliği altında bir eleştirme dili ortaya çıkarmaktadır. Böylelikle sanatçılarınduyup da ifade edemedikleri hisler, belirli deyimler altıda karşılıklı olarak anlatılabilir durumageldiği gibi plastik sanatların ortak temel esaslarının her sanatçı tarafından öğrenilmesisağlanır.İşte bu olanaklar öğrenciye Temel Tasarım diye isimlendirilen özel bir eğitim yoluylasağlanabilmektedir. Böylece öğrenci bir taraftan bazı kavramları ve ilkeleri öğrenirken, diğeryandan kendisini araştırmaya yönlendiren uygulamalı çalışmalarla her türlü düzenlemedekullanabileceği rehber görüşleri pekiştirebilmektedir.bu sayede öğrencilerin eğitim süresinceöğrenebilecekleri şeyler, birkaç öğretim yılında yapılabilecek belirli sayıda çalışmanınkendilerine sağlayabileceklerinden ibaret kalmamakta, ana ilkelerin öğrenilmiş olması onlarıpek çok sayıda eğitici ve öğretici çalışmalar yapmış kimseler durumuna getirmektedir.Bu bilgilerin verilmesine akademik eğitimin ilk yılında başlanmalı ve ilerleyenyıllarda tasarım çalışmalarına paralel hatırlatmalar halinde devam etmelidir. Temel Tasarımeğitiminde, öğrenciye bir taraftan genel bilgiler aktarılırken diğer taraftan öğrencileröğrendiklerine dayanarak çözüm yolu bulmak üzere uygulama yapmaya yöneltilirler. Buuygulamalar sonunda, ortaya çıkan öğrenci çalışmaları açık tartışma konusu yapılarakeleştirilir. Bu eleştiriye öğrencilerde katılırlar.Her bir bilginin arkasından onunla ilgili uygulamalar yapılır. Uygulamalar önce soyutnitelikte ve ilkelerin kendi anlatım gücünü ortaya koyacak şekilde yapılır. Daha sonra edinilenyetenekler, belirli amaçlara hizmet eden işlevli çalışmalar, resimsel tasarılarınçözümlenmesinde hizmete sokulur.
Özet (Çeviri)
Basic Draft Elements and Principles are very important for the fine art schools andartists. Because we realize an art work with these concepts. These are, colour, line, spot,form, space, tone, texture, measure, proportion, act, balance, variety, copleteness.Scientists started to find out new projects to teach Basic Draft Elements andPrinciples easily to students. At the end of these researches, they got some principles thatwere applied in fine art schools. With these education methods Basic Draft Elements andPrinciples were understood in short time and perfect. On the other side this was a newexpressive language between artists. With this, plastic art had common rules.Beauty has subjective differences and to provide perfection of a art work , we have toanalyse draft elements and some rules. All these possibilities are given by Basic DraftEducation method. By the way while students are learning some principles and concepts,they get a lot of ideas with practical works which make them research. At the end studentsdon?t realize only a few art works in their education life , they learn the main rules of art andthey got a lot of ability with practises.This education must be started at the first year and continue parallel with practicalworks in the next years. On education of Basic Draft , while students are providing artworks, they have to critic them according to their doctrine to find out new solutions and to seetheir mistakes. Teacher has to give new practices after each information and subject. Andshe or he mustn?t show example not to focus their imagination to another works. However ifthe students need some explanation, teacher can drive basic diagram and explain shortly.Basic Draft elements and principles are necessary to understand technique and torealize art works. Fine art schools have to give this education completely specially in the firstyears. To improve hand and eyes abilities depend on Basic Draft Elements and Principles.