İlköğretim öğrencilerinde davranış problemleri ve yordayan değişkenler
Behavioral problems in children at primary education and effective variables
- Tez No: 189816
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çocuğun doğduğu anda başlayıp, kendi aile ortamı ve çevresinden getirmişolduğu bilgi beceri ve tutumların ilköğretim çağı içerisinde değişimlere uğrayabildiğibilinen bir gerçektir. Bu bilgi, beceri ve tutumların yapılan araştırmalar ışığında,farklı değişkenler tarafından da yordandığı söylenebilir.Bu çalışmanın amacı ilköğretim çağında ki çocuklarda karşılaşılan davranışproblemlerini yordayan değişkenlerin neler olabileceği konusunda ışık tutmak olarakbelirlenmiştir.Bu amaçla, ilköğretim çağı çocuklarında sıkça karşılaşılan bazı davranışproblemlerinin yaş, cinsiyet, benlik kavramı, anne baba tutumları ve atılganlıkdüzeyleri arasında herhangi bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır.Bu çalışmanın örneklemini , 2005/2006 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde İzmirili Bornova ilçesi Alt-Orta sosyoekonomik düzeyi temsil ettiği düşünülen birilköğretim okulu'nda okumakta olan ve davranış problemi olduğu varsayılan 120öğrenci ve 240 öğrenci velisi ve bu öğrencilerin öğretmenleri oluşturmaktadır.Çocuklardaki davranış problemlerine ilişkin tanıtıcı bilgiler ?ÖğretmenGözlem Formu? ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a well known fact that the child?s knowledge, skills and attitude, whichhe/she begins to acquire from family and environment as of his / her birth, maychange. Under the research carried out until now, it may be said that theseknowledge, skills and attitude are affected by different variables.The purpose of this paper is to give information about what variables affectthe behavioral problems encountered in the children at the age of primary education.With this purpose, a research was made into whether there is relation betweensome behavioral problems and age, sex, self-concept, the mother-father attitudes,levels of assertiveness.Sampling of this study consisted of 120 pupils thought to have behavioralproblems, their 240 parents and teachers at a primary school, which was consideredto represent low-medium socio-economical level in Bornova of İzmir during 2005-2006 academic year.Introductory information about the behavioral problems of the children wasgathered via ?Teacher Observation Form?. Family Evaluation Scale, ?Piers-HarrisChildren?s Self-Concept Scale? and Rathus Assertiveness Schedule were used toacquire information about the mother and father attitude, to evaluate the self-conceptand to find out the level of assertiveness of the children, respectively.