Grupla psikolojik danışmanın lise öğrencilerinin atılganlık düzeyine etkisi (ticaret meslek lisesinde deneysel bir uygulama)
The effect of group counseling on the assertiveness level of high school students (a experimental practice in commercial professional high school)
  1. Tez No: 189817
  2. Yazar: EBRU BAYRAKTUTAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NERGÜZ SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerine uygulanan 9 haftalık AtılganlıkEğitimi Programının öğrencilerin atılganlık düzeylerine anlamlı bir etki oluşturupoluşturmadığını incelemektir.Araştırma, 2005-2006 Eğitim Öğretim yılında bir Ticaret Meslek Lisesi'ndelise 1. sınıfta okuyan öğrencilerden oluşan 40 kişilik bir çalışma grubu üzerindegerçekleştirilmiştir. 20 öğrenci deney grubuna, 20 öğrenci ise kontrol grubunaalınmıştır. Araştırmada ?ön test ve son test kontrol gruplu deneysel model?uygulanmıştır.Dokuz haftalık uygulamada ev ödevleri, rol oynama ve yeniden bilişselyapılandırma tekniklerine dayalı bir program yürütülmüştür. Verilerinçözümlenmesinde deney ve kontrol grubu puanları arasındaki farkın test edilmesiiçin yüzde dökümleri, Kovaryans (ANCOVA) ve Bağımsız Gruplar için t testiyapılmıştır.Bulgular, deney grubunun kontrol grubuna göre atılganlık düzeyi yönündenön-test ve son-test puanları arasında anlamlı ölçüde farklı olduğunu ortayakoymuştur. Bu da, Atılganlık Eğitiminin, bireylerin atılganlık düzeylerine olumluetkileri olduğunu göstermektedir. lgili literatürler de bu sonuçları desteklerbulgulara rastlanmaktadır (Rathus, 1973; Voltan, 1980a; Sorias, 1986; Çulha veDereli, 1987; nceoğlu ve Aytar, 1987; Tegin, 1990; Yeşilyaprak ve Kısaç, 1999;Torucu, 1994; Tataker, 2003 ). Elde edilen bulgulara dayalı olarak, yorumlar yapılıp,öneriler sunulmuştur. Atılganlık eğitiminin lise düzeyindeki öğrencilere yararlıolacağı bu öneriler içindedir.
Özet (Çeviri)
The effect of a nine-week program of assertiveness training performed withhigh school students on the assertiveness level of these students was studied.This study was included a sample of 40 indivuduals among the 1st classstudents of a Commercial Professional High School. Twenty students were assignedto the experimental group while 20 others to the control group. An experimentalmodel with pre-test end post-test control groups were used.During the nine week period, a program based on homeworks, role playingand cognitive remodeling technics was executed. The difference between the scoresof experimental and control groups were analyzed with percentage enumerations,Kovaryans (ANCOVA) and Independent Samples t-test.The difference between pre-tests and post-tests has diverged significantlybetween experimental and control groups. This shows that assertiveness training haspositive effects on the assertiveness levels of individuals and the literature showssimilar results (Rathus, 1973; Voltan, 1980a; Sorias, 1986; Çulha and Dereli, 1987;nceoğlu and Aytar, 1987; Tegin, 1990; Yeşilyaprak ve Kısaç, 1999; Torucu, 1994;Tataker, 2003 ). Suggestions were made according to this results. The usefulness ofthe assertiveness training for high school students is one of the suggestions.