İlköğretim okul müdürlerinin mevzuattaki görev tanımlarına ilişkin öğretmen algıları
The definition of the primory education of school director relotive with the hormonization of legislationinpublic act
  1. Tez No: 227462
  2. Yazar: YILMAZ AŞIT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okulu müdürlerinin görev tanımlarına ilişkindir.Araştırmanın problemi; eğitimin temel taşını oluşturan ilköğretim okullarındaki öğretmenlerin, kendi okul müdürlerinin mevzuatta yer alan görev tanımlarına ilişkin davranışlarının gösterme düzeyleri ile ilgili algılarını belirlemek ve bu algılar öğretmenlerin bireysel özelliklerine göre değişip değişmediğini tespit etmektir.Araştırmada yeterlik; kişiye mevzuatta geçen görevlere ilişkin rolleri oynarken başkalarının algı seviyeleri kabul edilmiştir.Araştırmanın amacı; ilköğretim okulu öğretmenlerinin algılarına göre, ilköğretim okul müdürlerinin, mevzuatta yer alan görev tanımlarına ilişkin davranışlarını gösterme düzeylerinin saptanmasıdır. Böylece eğitimin niteliğinin yükseltilmesinde kilit rol oynayan ve çok yönlü görevler yüklenen müdürlerin, bu görevleri yerine getirmeleriyle ilgili güçlü, zayıf ve eksik yönler belirlenebilir.Araştırmanın bulguları; Müdürlerin görevlerini yerine yetirmeleri ile ilgili yeterli ve sorunlu alanların tespit edilmesiyle; a) müdürlerin görev tanımlamaları yapılırken daha somut ve bilimsel metinler için öneriler geliştirmek, b) görevlerini yerine getirmeleri sırasında ilgili mevzuatın ön gördüğü kullanım hakkı çerçevesinde yetkilerini, örgüt amaçları doğrultusunda kullanmalarına katkıda bulunabilecektir.Araştırmanın evreni; 2007-2008 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan resmi ilköğretim okulu oluşturmaktadır. Örneklemin temsil ediciliğini arttırmak üzere ilköğretim okulları, bulundukları ilçeler bakımından evrende bulundukları oranda kümeleme yöntemi kullanılarak araştırma örneklemine alınmış ve 22 okuldan 187 öğretmen bu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Örneklem grubundaki okullardan uygulamaya katılan öğretmenlerin sayısı 225'dir. Dağıtılan anketlerin 194 `ü geri dönmüştür. Geri dönen anketlerden 7 tanesi eksik ya da hatalı olduğundan geçerli olan anketlerin sayısı 187'dir. Örneklem grubundaki okullardan öğretmenlere dağıtılıp geri dönen anketlerin oranı %86,22 `dir. Geri dönen anketlerin arasında hatalı veya eksik olan anketlerin oranı %3,11, geçerli olan anketlerin oranı ise %83,11'dir.Geçerli olan anketler, SPSS 15.0 (Statistical Packet for the Social Science) ve Microsoft Office Excel 2003 kullanılarak açıklanmıştır.1- Bulunan bulgular sonucunda öğretmenlerin, okul müdürleri görev tanımları ile ilgili katılmama eğiliminin, çok yüksek derecede olduğu bir görev tanımına rastlanmamıştır. Okul müdürleri ifa ettikleri görevlerle (davranışlarla), mevzuatta geçen görev tanımları arasında ilişki doğru orantılıdır denilebilir. Bu durum okul müdürlerinin mevzuattaki görev tanımlarını ifa etme dereceleri, öğretmenler tarafından kısmen katılma ve katılma eğilimlerinin, katılmama eğilimine göre yüksek çıkması sonucuna dayanmaktadır.2- İstanbul ili Avrupa yakasındaki ilköğretim okulu öğretmenlerinin, kendi okul müdürlerinin mevzuatta yer alan görev tanımlarındaki davranışları göstermedüzeylerine ilişkin görüşleri; öğretmenlerin cinsiyetlerine, yaşlarına, medeni durumlarına, mezuniyetlerine, öğretmenin çalışma şekline (kadrolu&sözleşmeli), branşlarına, kıdemlerine,bulundukları okulda çalışma sürelerine, daha önce herhangi bir yöneticilik görevibulunup bulunmamalarına, eğitim yönetimi dersi yada hizmet içi eğitim alıp almamalarına ve çalıştıkları okulu bir bütün olarak algılama seviyelerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
This search is about school managers? duty definitions.The searche?s problem is applied to find out the primary school teachers? perception about their own school managers? duty definitions and their behaviours? levels.Its aim is to determine if the teachers? personal qualifications effect their perception or not.Efficiency at search;it is accepted that their roles while they are working and the others? Perception levels.The search?s aim is to find out the connection between primary school managers? duty definitions and their behaviour levels according to primary school teachers? perception.So,it can be determined that school managers who has a key person role in education and variety of duties,and their strong,weak and deficiency about their duties.The search?s result, by determining school managers?duties and their problematic and sufficient sides ; a)make more concrete and scientific suggestions while defining managers? duty definitions, b) while they are working and using their authority, they can contribute to association?s aim direction.The search?s universe is primary schools in İstanbul,Europe in 2007-2008 education year. To increase exemplary?s effect, primary schools are taken the search exemplary by using heap up method with the point of view schools? county and 187 teachers from 22 schools constitute the exemplary group. 225 teachers are joined in this group.194 of the inquiries are returned.Valid inquiries? numbers are 187 because from these returned inquiries, 7 of them are missing or mistaken.The returned inquiries which are delivered to the teachers in the exemplary group schools rate is %86,22.The missing or mistaken returned inquiries rate is %3,11, valid inquiries rate is %83,11.These valid inquiries are explained by using SPSS 15.0 (Statistical Packet fort he Social Science) and Microsoft Office Excel 2003.1.At the end of these searches ,it isn?t found a very high duty definition about teachers? participation tendency of school managers? duty definitions.It can be said that there is a linear balance between the school managers? duties and their duty definitions.This case result depends on according to the school managers? duty definitions and teachers? partly participation, participation tendency and not participation tendency2.In İstanbul City,Europe Area the primary school teachers? opinions about their own school managers? behaviours in duty definitions, make meaningful differences according to the teachers? sex,ages,marital statues,graduations,their working types (staff & contractual), branches,seniority,working hours at their schools,if they become managers or not beforehand, taking classroom management lesson or taking duty education or not and their perception levels to their schools as a whole.