İşbirlikli öğrenmenin Türkçe dersine ilişkin başarı ve derse yönelik tutum üzerindeki etkileri
The effects of cooperative learning on the achievement in the Turkish course and attitudes
  1. Tez No: 189826
  2. Yazar: DİLEK ÇÖREK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ALTUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı işbirlikli öğrenme ve geleneksel öğretim yöntemlerininilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin Türkçe dersindeki başarıları ve derse yönelik tutumlarıüzerindeki etkilerini incelemektir.Araştırmada kontrol gruplu ön test-son test deney deseni uygulanmıştır.Araştırma, 1 kontrol grubu, 1 deney grubu olmak üzere toplam 70 öğrenci üzerindeyürütülmüştür. Araştırmada kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemleri, deney grubundaise işbirlikli öğrenme yönteminin Birlikte Öğrenme Tekniği uygulanmıştır.Araştırma verileri, Türkçe Başarı Testi ve Türkçe Dersi Tutum Ölçeği kullanılaraktoplanmıştır.Araştırma verilerinin analizinde Aritmetik Ortalama, Standart Sapma, t-Testi, FarklarArası Farkın Önemlilik statistiği kullanılmıştır.Araştırmanın sonunda işbirlikli öğrenme yönteminin öğrencilerin Türkçe dersindekibaşarıları ve derse yönelik tutumları üzerinde geleneksel öğretime göre daha etkili olduğusaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of cooperative learning and traditionalteaching strategies on the achievement of 7th grade learners in the Turkish course.In this research the pre-test and post-test design with control group has been used.The research is based on two groups: a control group and an experimental groupcomposed of a total of 70 students. Traditional Teaching Technique was used on the controlgroup whereas `Learning Together Technique?, a Cooperative Learning Technique, wasemployed on the experiment group.The research data were collected through Turkish Achievement Test and Scale forAttitudes towards the Turkish course.In this research, Arithmetic Mean, Standard Deviation and T-test were used forstatistical analysis.The research has discerned that the students who studied Turkish with the technique ofcooperative learning were significantly more successful than the ones who were subject totraditional teaching technique and that the first group?s attitudes towards the lesson aresignificantly more positive than those of other group.