İlköğretim öğrencilerinin matematik dersine yönelik tutumları ve başarı güdüsü
Elementary students' attitudes towards mathematics lesson and achievement motivation
  1. Tez No: 189827
  2. Yazar: ÖMÜRAY AKDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR ALTUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim öğrencilerinin (a) matematik dersine yöneliktutumlarını (b) matematik dersine yönelik tutumlarının cinsiyet, okulun sosyo-ekonomikdurumu, anne babanın öğrenim durumu, okul türü ile ilişkileri (c) başarı güdülerini (d) başarıgüdülerinin cinsiyet, okulun sosyoekonomik durumu, anne babanın eğitim durumu, okul türüile ilişkilerini e- matematiğe yönelik tutumları ile başarı güdüsü arasındaki ilişkileriincelemektir.Araştırma İzmir Büyükşehir il sınırları içerisinde yer alan 3 özel 11 resmi ilköğretimokulunda öğrenim gören 715 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örnekleme alınan okullarüst orta alt sosyo-ekonomik düzeye göre tabakalama yöntemi ile seçilmiştir.Bu araştırmanın verileri Baykul (1990) tarafından geliştirilen ?Matematiğe KarşıTutum Ölçeği? ve Ellez (2004) tarafından geliştirilen ?Başarı Güdüsü Ölçeği? kullanılaraktoplanmıştır.Araştırmanın verilerinin analizinde Ortalama, Standart Sapma, Frekans, Yüzde, t-Testi, Varyans Analizi, Scheffe Testi, LSD Testi ve İki Yüzde Arasındaki Farkın AnlamlılıkTesti kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda ilköğretim öğrencilerinin matematik dersine yöneliktutumlarının okulun sosyo-ekonomik durumuna, anne ve babanın öğrenim durumuna ve okultürüne göre önemli farklılıklar gösterdiği fakat cinsiyete göre önemli farklılıklar göstermediğisaptanmıştır.İlköğretim öğrencilerinin başarı güdüleri cinsiyete, okulun sosyo ekonomik düzeyineve annenin öğrenim durumuna göre önemli farklılıklar gösterdiği fakat babanın öğrenimdurumuna göre önemli farklılıklar göstermediği saptanmıştır.İlköğretim öğrencilerinin matematik dersine yönelik tutumları ve başarı güdüleriarasında pozitif yönde fakat zayıf bir ilişki saptanmıştır.PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to study (a) primary school students? attitudes towardsmathematics lessons (b) the relationship between attitudes towards mathematics lesson andgender, sosyo economic status of school, educational status of students? mother and father,type of school (c) their achievement motivations (d) the relationship between theirachievement motivations and gender, sosyo economic status of school, educational status ofstudents? mother and father, type of school and (e) the relationship between attitudes towardsmathematics lesson and achievement motivation.The research was conducted across 3 private and 11 public primary schools and on 715students in those schools. The schools included in the sample were elected by the stratifiedsampling method.The data were gathered by the ?Attitudes Towards Mathematics Scale? developed byBaykul (1990) and by the ?Achievement Motivation Scale? developed by Ellez (2004).Arithmetic Mean, Standard Deviation, Frequency, Percentage, t-Test, Analysis ofVariance, Scheffée Test, LSD Test and the Test of Significance of the Difference Between thePercentages were employed to analyze the data of the research.The research has discerned that students? attitudes towards mathematics are significantlyvary in terms of social status of school, the educational status of mother and father and type ofschool but they don?t significantly vary in terms of gender.The achievement motivation of primary students? vary significantly in terms of gender,sosyo-economic status of school, educational status of mother and type of school but theydon?t significantly vary in terms of educational status of father.It has determined that there is a positive but weak relationship between students?attitudes towards mathematics and their achievement motivation.PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com