Öğretmenlerin ses temelli cümle yöntemine ilişkin algıları ve görüşleri
Teachers' perceptions and opinions about phonetic based method
  1. Tez No: 189828
  2. Yazar: AYSUN GÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VESİLE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, ses temelli cümle yöntemine ilişkin birinci sınıföğretmenlerinin a) algıları ve bu algıları ile cinsiyetleri, kıdemleri, yaşları, mezunoldukları okullar, çalıştıkları okulun sosyo-ekonomik durumu; b) görüşleri ve bu görüşlerile çalıştıkları okulun sosyo-ekonomik durumu arasındaki ilişkileri incelemektir.Araştırma İzmir il kent merkezi sınırları içerisinde yer alan 6 özel 79 resmiilköğretim okulunda görev yapan 304 ilköğretim I. sınıf öğretmeni üzerindegerçekleştirilmiştir. Örnekleme alınan okullar sosyo-ekonomik durumlarına göretabakalama yöntemi ile seçilmiştir.Araştırmanın verileri Ses Temelli Cümle Yöntemi İlişkin Algı Ölçeği ve SesTemelli Cümle Yöntemi Görüşme Formu ile toplanmıştır.Araştırmanın verilerinin analizinde Ortalama, Standart Sapma, Frekans, Yüzde, tTesti, Varyans Analizi ve LSD Testi kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin ses temelli cümle yöntemine ilişkinalgılarının mezun oldukları okul ve okulun sosyo-ekonomik durumuna göre önemlifarklılıklar gösterdiği ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin ses temelli cümle yöntemine ilişkinalgılarının cinsiyet, kıdem ve yaşa göre önemli farklılıklar göstermediği saptanmıştır.Öğretmenlerin ses temelli cümle yöntemine ilişkin görüşler sonucunda öğretmelerinses temelli cümle yöntemi ve bitişik eğik yazı konusunda genelde olumlu görüş belirttiklerisaptanmıştır. Öğretmenler yeni ilk okuma-yazma öğretiminde yaşanan problemleringiderilmesi ve kendilerinin yeni ilk okuma-yazma müfredatı için yetiştirilmesi gerektiğinivurgulamışlardır. Özel okulda çalışan öğretmenlerin yeni müfredata yönelik daha olumlugörüşleri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to study a) teachers perceptions? about phoneticbased method and the relationship between their perceptions and gender, duration ofexperience, education, socio-economic status of the school; b) teachers opinions? aboutphonetic based method and the relationship between their opinions and the socio-economicstatus of the school.The research was conducted across 6 private and 79 public primary schools and on304 teachers working in those schools. Teachers who participated in this study wereteaching the first grade. The schools included in the sample were elected through thestratified sampling method.The data of the research were collected through Perception About Phonetic BasedMethod Scale and Interview Form About Phonetic Based Method Form.Arithmetic Mean, Standard Deviation, Frequency, Percentage, t-Test, Analysis ofVariance and LSD Test were employed to analyze the data of the research.The research has discerned that teachers? perception about phonetic based methodvary significantly in terms of graduated schools and the socio-economic status of theschool and that they do not vary significantly in terms of gender, duration of experience,and.The other result of the study shows that teachers mostly have positive opinion aboutphonetic based method and handwriting styles. However, they have stressed that problemfaced on new reading-writing curriculum must be solved and they wanted to be trainedabout new reading and writing curriculum Private school teachers have more positiveopinions than public primary school teachers.