İlköğretim 8. sınıf türün devamlılığını sağlayan canlılık olayı (üreme) konusunun çalışma yaprakları ile öğretiminin öğrenci erişisine ve kalıcılığa etkisi
The effect of instruction the life event which enables continuity of species (reproduction) subject through worksheets on primary school eighth grade students' achievement and retention
  1. Tez No: 189838
  2. Yazar: ÖZBEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEOMAN KESERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Mikroskobik düzeyde gerçekleşen ve bir çok soyut kavram içeren hücrebölünmeleri konusunun öğreniminde karşılaşılan güçlüklerle ilgili literatürde pek çokaraştırma yer almaktadır. Öğrencilerin zihinlerinde bu konuyu somut olarakcanlandırmaları ve kavramları yapılandırmaları için uygun öğretim yöntem veteknikleri seçilmelidir.Bu çalışmanın amacı ?İlköğretim 8. Sınıf `Türün Devamlılığını SağlayanCanlılık Olayı (Üreme)' Konusunun Çalışma Yaprakları ile Öğretiminin ÖğrenciErişisine ve Kalıcılığına Olan Etkisi?ni araştırmaktır. Araştırmada ön test-son testkontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Deneysel uygulamaya 2005-2006öğretim yılında, İzmir ili Buca ilçesinde yer alan Ege İhracatçı Birlikleri İlköğretimOkulu'na devam eden 59 (31 deney, 28 kontrol) öğrenci katılmıştır. Beş haftasüresince kontrol grubuna geleneksel öğretim, denek grubuna ise çalışma yapraklarıile öğretim yapılmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak başarı testi, fendersine yönelik tutum ölçeği ve görüşme formu kullanılmıştır. Başarı testi ve tutumölçeğinin her iki gruba ön test-son test olarak uygulanmasına ek olarak aynı başarıtesti uygulama bittikten altı hafta sonra kalıcılık testi olarak tekrar uygulanmıştır.Aynı zamanda her iki gruptan 6'şar öğrenci ile görüşme yapılmıştır. Elde edilenveriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirilerek, çalışma yaprakları ile öğretimingeleneksel öğretime kıyasla öğrenci başarısını daha fazla artırdığı, fen dersineyönelik olumlu tutumun artmasında ve kalıcılıkta daha etkili olduğu tespit edilmiştir.Ayrıca nitel verilerin analizi sonucunda, çalışma yaprakları ile öğretimin bilgiyiyapılandırmada geleneksel öğretime göre daha etkili olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
In the literature, there are a number of studies regarding the difficulties inteaching the subject of cell division, which occurs in the microscopic level andincludes many abstract concepts. To promote students to comprehend the subject andcostruct the concepts, appropriate instructional methods and techniques should beselected.The purpose of this study is to examine the effect of instruction `The lifeevent which enables continuity of species (reproduction)? subject through worksheetson primary school eight grade students? achievement and retention. The research wasbased on pre-test post-test experimental design with control group. The participantsare 59 students (31 from the experimental group, 28 from the control group) fromEge İhracatçı Birlikleri Primary School in Buca, a district of İzmir, in 2005-2006term. For five weeks, the control group received a conventional instruction whereasthe experimental group was instructed through worksheets. The data were obtainedby means of an achievement test, a science attitude scale and an interview scale. Sixweeks after the implementation had been completed, in addition to administering theachievement test and the attitude scale to both groups as pretests and posttests, thesame achievement test was, again, administered as a retention test. A pair of sixstudents from both groups were interviewed. Compared to convetional instruction,instruction through worksheets has increased student achievement and it has beenmore effective on retention and increased positive attitudes towards science. Also,contrary to convential instruction, this instructional method has been more promotingon constructing knowledge.