Tehlikeli madde taşımacılığında kalite geliştirme ve OMSAN A.Ş. örneği
Quality improvement in dangerous material transport and OMSAN A.Ş.
- Tez No: 189876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYYAZ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüz ekonomik koşullarında bir çok üretici mallarını en son kullanıcıyadoğrudan satamayacak duruma gelmiştir. Lojistik firmaları bu ihtiyacı karşılamak üzereoluşturulmuştur. Başta sadece taşımacılık faaliyetlerinden öteye gidemeyen bu firmalar,bugünkü kimliklerine kavuşmuşlardır.Çalışmanın birinci bölümünde Lojistik kavram olarak incelenmiş LojistikFaaliyetler tanımlanmıştır. Taşımacılık ve taşımacılık türleri belirtilmiş ve bir lojistik türüolarak Tehlikeli Madde Taşımacılığı ile ilgili genel bilgilendirme yapılmıştır.İkinci bölümde yapısı itibariyle yaşamsal riskler oluşturan Tehlikeli MaddeTaşımacılığında kalite geliştirmenin önemi ve yolları Toplam Kalite Yönetiminin temelkavramları baz alınarak biçimlendirilmiş ve bu tür taşımacılığın en az risk ve tehlikeoluşturacak şekilde yapılma yolları gösterilmiştir.Araştırmanın üçüncü bölümünde Omsan Lojistik A.Ş. incelenmiş, incelemesonucunda Omsan Lojistik A.Ş.'nin hizmetlerinin her aşamasında kaliteye verdiği önemsayesinde kuruluşundan bu yana sektörde hep ilk sıralarda yer aldığı ve her geçen gün bukalite politikası sayesinde yerini sağlamlaştırdığı, yeni ve büyük projelere imza attığıgözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many manufacturer can not directly sell their products to theusers.Because of this promlem logistic firm was born.At the bigining they are onlytransporting the products,but after 1980?s they become today?s firms.During this work, we tell about general logistic activity and their progress inTurkey, quality improvement, quality concept and which conditions to meterialize thesample of Turkey?s BP and OMSAN A.Ş.Success of Omsan Logistics, we choose this sample; which the most important ofthe sector, reformer, goes with international standarts, worker firm.Quality policy of Omsan Logistics is good at customer satisfied. Because ofpolicy defense, surrounding and seriously about satisfied Omsan grew speedly. And alsoknowledge action goes opposite.At the end of this analyse Omsan, optimize the logistics process. Omsan gives usgood management about provide chain. After this management firms can focus infirsthand activities.