A descriptive analysis of decision making process in public education centers in İstanbul
İstanbul'da bulunan Halk Eğitimi Merkez'lerindeki karar alma süreçlerinin betimsel analizi
  1. Tez No: 189877
  2. Yazar: FİLİZ KESER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki Halk Eğitim Merkez'lerinin (HEM) karar almasüreçlerini, karar alma yöntemleri, karara katılım, içinde bulundukları çevrenin vemahallenin etkileri, olası problemler, ve demokrasi ve mutluluk düzeyleri açısındananaliz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik 12 araştırma sorusu oluşturulmuştur.İstanbul'da bulunan 33 HEM'den gelişmişlik düzeylerine göre amaçlıörneklem yöntemi ile seçilen 12 HEM araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. 12merkezden 176 eğitimci (10 müdür, 4 müdür baş yardımcısı, 19 müdür yardımcısı, 2rehber öğretmen, 35 kadrolu öğretmen, 10 kadrolu usta öğretici, 82 yarı zamanlı ustaöğretici ve 14 yarı zamanlı öğretmen) araştırmaya katılmıştır. Verilerin toplanmasındaaraştırmacı tarafından geliştirilen anket uygulanmış ve elde edilen bilgiler hem nicelhem de nitel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirlimiştir.Araştırmanın bulguları göstermektedir ki, İstanbul'daki HEM'lerde kursprogramları ve kursiyerlerle ilgili kararlar dışında, kararların büyük çoğunluğununmüdür tarafından alındığı otokratik bir karar alma süreci hakimdir. Kadrolu ve yarı-zamanlı öğretmenler ve usta öğreticilerin karar alma sürecine katılımı yeterlibulunmakla birlikte, hem idare hem de kendileri tarafından karar alma sürecine çoksınırlı bir şekilde katılımları öngörülmektedir. Kursiyerlerin karar alma sürecinekatılımı olumlu karşılanmasına rağmen, karar almaya katılabilecekleri konular sadecekurslarla sınırlandırılmıştır. HEM'lerin içinde bulunduğu çevrenin özellikleri kararalma sürecini etkilemekte, ve etkinlikleri ve programları düzenlerken dikkatealınmaktadır. Karar alma sürecini etkilyen kurumların başında il ve ilçe milli eğitimmüdürlükleri, valilik, kaymakamlık, sivil toplum kuruluşları ve mahelle muhtarlarıgelmektedir. HEM'lerdeki karar alma sürecine ilişkin en önemli sorun ortak kararalınamamsı olarak belirtilmiştir. Bununla birlikte, katılımcılar HEM'lerdeki kararalma süreçlerini demokratik olarak nitelendirmiş ve HEM'lerde çalışmaktan oldukçamultu olduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the this study was to analyze the decision making process of PublicEducation Centers (PECs) in İstanbul in terms of ways of decision making,participation, effect of outsiders and environment, problems in decision makingprocess, and democracy and happiness level. To reach this aim, 12 research questionswere formulated.Out of 33 PECs in İstanbul, 12 centers were selected purposefully according tocomplexity level. From 12 PECs, 176 educators (10 principals, 4 head of vice-principles, 19 vice-principals, 2 counselors, 45 full-time teachers/tutors, and 96 part-time teachers/tutors) were included in the study. Data was gathered through aquestionnaire developed by the researcher. Quantitative and qualitative methods wereutilized to analyze the data.Results demonstrated that decision making process in PECs in Istanbul wasdescribed as an autocratic process, in which majority of the decisions were made bythe principals, except decisions related to course programs and participants. Limitedparticipation was allowed for the full-time and part-time teachers and tutors andinvolvement of participants in decision making was very limited as well.Characteristics of the environment in which PECs exist were taken into considerationin forming the programs and activities; governmental institutions, like Provincial andSub-provincial Directorates of National Education, governor of province and sub-viprovinces, NGOs and headman of the district had an effect on the decision making.The biggest problem of decision making indicated was lack of collective decisionmaking. However, it is interesting that decision making process was considereddemocratic by the subjects and they reported that they were very happy to work inpublic education centers.vii