Mevcut üretim sürecinin yalın üretim yaklaşımıyla yeniden yapılandırılması ve bir uygulama
Renewing current production process by lean manufacturing approach and an implementation
  1. Tez No: 189937
  2. Yazar: İSMAİL GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAAN YARALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde uluslararası rekabet hızla büyümektedir. Bu rekabet şartlarında var olabilmenin ön koşulu daima en önde koşabilmektir. Bunun için de çağın dinamik yapısına ayak uydurmak, değişiklik ve yeniliklere açık olmak gereklidir. Firmalar bu yüzden yeni sistemleri, teknikleri ve teknolojileri bünyelerine adapte etmek zorundadırlar. Aksi takdirde yarışta gerilerde kalmaya mahkum olurlar. Bu gerçeklerden yola çıkılarak ilk önce Japonya'daki Toyota otomobil fabrikasında uygulanan ve sonraları dünyadaki diğer firmalara da yayılan ? Yalın Üretim Sistemi?  geliştirilmiştir. Sürekli gelişmeyi ön planda tutan ve israfı ortadan kaldırmayı hedefleyen bu sistemin sadece üretim sektöründe değil aynı zamanda hizmet sektöründe de uygulamaları görülebilmektedir. Bu çalışmada Yalın Üretim Sistemi'nin felsefesi, amaçları ve araçları ana hatlarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. İncelenen Yalın Üretim araçları arasında Kanban Sistemi, Karışık Yükleme ve Tek Parça Akışı, U Hatları, Poka­Yoke, SMED (Tek Dakikada Kalıp Değişimi) ve Kalite Çemberleri gibi araçlar mevcuttur. Yapılan uygulama çalışması ile klasik yöntemle üretimini gerçekleştiren bir üretim firmasının Yalın Üretime geçişÂ için yaptığı çalışma ve analizler ile bazı Yalın Üretim araçlarının uygulanışını göreceksiniz. Ayrıca Yalın Üretim uygulamasından firmanın beklediği kazançlara da tezde değinilmiştir. Yapılan uygulamada takip edilen yolun tariflenmesi, kullanılan analiz araçlarının açıklanması ve Yalın Üretim araç uygulamalarındanbahsedilmesi nedeniyle bundan sonra yapılacak olan Yalın Üretim uygulamalarında rehber niteliği taşıması tezde varılmak istenen noktadır. Bu uygulama, Schneider Electric New2004 vizyonu çerçevesinde yine Schneider Electric bünyesinde faaliyet gösteren Metesan A.Ş.'de gerçekleştirilmiştir. Uygulamada Schneider Electric'in danışmanları ve Fransız PPC firması danışmanları ile çalışılmıştır. Çalışmalarda standart Schneider Electric Yalın Üretim uygulama prosedürü takip edilmiş, bu tezin uygulama kısmında da bu prosedür açıklanmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Nowadays international competency is growing fast. In this condition, to be alive the first rule is being a fast runner! To do this, we should follow dynamic structure of this age and we should open for reforms and changes in our work life. Because of that companies have to adapt them selves according to new age technologies and systems, if not, they should be ready to be passed by others. From this reality, Lean Manufacturing system was developed by Toyota. Later from all over the world, so many companies started to implement it. The implementation of Lean Manufacturing is not for only production, it is also possible to implement it for service business. In this thesis, The Philosophy, The Objective and the Tools of Lean Manufacturing was being tried to analyze. The Lean Manufacturing Tools, which mentioned in this thesis, are Kanban System, Mixed Load and Single Piece Flow, U Lines, Poka­Yoke, SMED (Single Minute Exchange of Dies) and Quality Circles. In Implementation phase of this thesis, you will see system analyze tools and Lean Manufacturing tools, which has been implemented in the company, while they passed from Classical Production System to Lean Manufacturing System. In addition you can see the companies expectations from Implementation of Lean Manufacturing. Because of having roadmap of Lean Manufacturing Implementation, the objective of this thesis is being aguide for the people who wants to implement Lean Manufacturing in their company. The Implementation, which was mentioned in the thesis, was done according to Schneider Electric New2004 vision. It was implemented in Metesan, which is a company of Schneider Group. Implementation was done with the consultant of Schneider Electric and consultant of company PPC (France). In the implementation phase, Schneider Electric Lean Manufacturing Implementation procedure was followed. It was detailed in implementation phase of this thesis.