Proje süreç ve maliyet risk analizi ve uygulaması
Project cost and schedule risk analysis and its application
- Tez No: 189947
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAAN YARALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, İşletme, Econometrics, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Proje de erlendirmede kullanılan hemen hemen bütün veriler belirsizlik verisk içermektedir. Proje de erlendirme sürecinde risk analizi, projenin karlılı ınıbelirleyen de i kenlerin içerdi i belirsizlik ve risk problemlerinin çözümündeönemli rol üstlenmektedir. Bu tez çalı masında, simülasyon metodu riskanalizinde etkili bir yöntem olarak sunulmu ; Simülasyon tekni inin metodolojisive de i kenlerin birbirleriyle olan ba ımlılıkları, korelasyonları, olasılıkda ılımlarının seçimi gibi bazı metodolojik problemler incelenmi tir. Bukapsamda bir makina imalat projesinin ekonomik anlamda de erlendirmesindesimülasyon tekni inin uygulaması gerçekle tirilmi tir. Bunlara ek olarakbelirsizlik ve risk, belirsizlik ve riskle ilgili geleneksel yakla ımlar ve daha ileriteknikler, risk analizinde simülasyon teknikleri, risk modelinin geli tirilmesi,proje maliyet ve süreç risk analizi, risk analizi avantaj ve dezavantajları vekullanımında kar ıla ılan zorluklar özet bir ekilde incelenmi tir.
Özet (Çeviri)
Approximately all data using in project evaluation uncertainty and risk. Inthe process of project evaluation, risk analysis playing an important role to solvethe risk problems and uncertainty which is involved by the variables thatdetermine profitableness of the project. In these study, simuation method isindicated as an affective way in risk analysis; Some methodologic problems likemethodology of the simulation techniques, and relationships of the variables,their corelations and chosing of their probabilistic distributions have beenresearched. Related with this, it has been managed to use simulation techniquesto evaluate of a project of the manufacturing of machine. Besides, uncertaintyand risk , traditional approaches about uncertainty and risk and improvingtecniques, simulation tecniques in risk analysis, improving the risk model,project cost and schedule analysis, advantages and disadvantages of the riskanalysis. And difficulties of risk analysis in use have researched in summary.