Designing an effective ELT primary school textbook model by means of evaluating the primary school ELT textbooks: A sample in the designated group and context
İlköğretim İngilizce kitaplarının değerlendirilmesi yoluyla etkili bir ilköğretim İngilizce ders kitabı modeli geliştirme: Belirlenen grup ve bağlama örneklem
  1. Tez No: 189967
  2. Yazar: AHMET ACAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de ilköğretim okullarında kullanılmakta olanSpotlight on English ders kitabının kullanım sonrası ders kitabı değerlendirmeçalışmasına göre etkinliğini araştırmak ve sonuç olarak da kitabın zayıf yönlerinitelafi eden yeni bir ders kitabı modeli geliştirmektir.Bu çalışmaya Buca, Gaziemir, Konak, Karşıyaka ve Bornava zmir ilköğretimokullarında çalışmakta olan iki yüz ngilizce öğretmeni katılmıştır.Ders kitabını değerlendirmek için ilgili kaynakça taranmış ve ders kitabıdeğerlendirme modeli geliştirilmiştir. Ders kitabının incelenilen bölümleri şunlardır:- genel özellikler- dil içeriği- dizayn ve organizasyon- dil becerileri- alıştırma ve etkinlikler- kültürel özelliklerVeri analizi frekans analizi ile yapılmıştır. statistiksel analizler SPSS yazılımprogramı kullanılarak hazırlanmıştır. Sonuçların yorumlanmasında frekans analizsonuçları kullanılmıştır.Elde edilen verilere göre, ders kitabının özellikle dil içeriği, dizayn veorganizasyon, dil becerileri, alıştırma ve etkinlikler alanlarında önemli zayıf yönleriolduğu saptanmıştır. Bu zayıf yönlerin telafisi ve muhtemel bir ders kitabının nasılolabileceğini göstermek için önerilen ders kitabı modelinden örnek ünitelersunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of the textbook Spotlighton English used in the state primary schools in Turkey based on the post-usetextbook evaluation practice and ultimately to develop a new model which willcompensate for the weaker parts of the textbook.The participants in the study are two hundred English teachers at the state primaryschools in five districts in the zmir city: Buca, Gaziemir, Konak, Karşıyaka, andBornava.In order to evaluate the textbook, a textbook evaluation model was developed byreviewing the related literature. The components of the textbook that are investigatedare:- practical considerations- language content- design and organization- language skills- exercises and activities- cultural considerationsThe data analysis was carried out by frequency analysis. The statistical analyseswere carried out using SPSS software program. The results of the frequency analysisare used to interpret the results.Based on the data collected, it is seen that the textbook has major weaknessesespecially under the categries of language content, design and organization, languageskills and exercises and activities. The sample units from the suggested textbookmodel are presented to compensate for these weeknesses and to suggest how apossible textbook model might look like.