Analysis of contextual genuineness of the dialogues in the coursebooks headway, cutting edge and opportunities
Headway, cutting edge ve opportunities adli ders kitaplarındaki diyalogların bağlamsal özgünlüğünün incelenmesi
  1. Tez No: 189970
  2. Yazar: ZEKİYE ECE ABALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, Headway, Cutting Edge ve Opportunities adlı İngilizce derskitaplarındaki diyalogları bağlamsal özgünlük ve buna paralel olarak etkili bir öğretimsağlama düzeyleri açısından öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda değerlendirmektir.Değerlendirilecek olan ders kitaplarının tümünün seviyesi orta düzeydir.Son yıllarda yabancı dil öğretiminin önemi iyice artmış ve yabancı dil öğretimyöntemlerine daha fazla ilgi gösterilmeye başlanmıştır. Pek çok öğretim yöntemi veyaklaşımı geliştirilmiş olmasına rağmen, öğrenciler ileri düzey dil bilgisine sahipolmakta, fakat yeterli düzeyde iletişim becerileri geliştirememektedir. Öğrenmekistedikleri dilin yapısını edinmekte, fakat söz konusu iletişim olunca etkili bir biçimdeperformans gösterememektedirler. Başka bir deyişle, dildeki bilgi yeterlilikleri dilkullanım performanslarına istenen etkiyi yapamamaktadır. Bunun ana nedeni eğitimamacıyla kullanılan materyaller olabilir.Ders kitapları diyalogları iletişim becerilerini öğrenmede/öğretmedekullanılabilecek etkili araçlardır. Diyaloglar, bir dili ana dili olarak konuşanların nasıliletişim kurduklarını gerçeğe yakın bir şekilde gösterdiklerinden, öğrenilmek istenendilde iletişim kurmak isteyenler için çok önemli katkılar sağlayabilirler. Fakat birçokders kitabı diyalogu öğrencilere günlük yaşamın gerçeklerini göstermede başarılıolamamakta ve özgün konuşmaları örneklendirememektedir. Diyaloglardaki özgünöğelerin az olması, öğrencilerin günlük yaşamdaki konuşmaları yanlış algılamalarına yolaçabilmektedir. Bunun nedeni, günlük yaşamdan esinlenilmeyen öğeler, durumlar,bağlamsal özellikler ve konuşma özelliklerini içinde barındırmayan yapay diyaloglarolabilir. Dil öğretim öğelerini öğrenciler için anlamlı kılmak için, bunlar bir bağlamçerçevesinde günlük hayatı yansıtan çalışmalar şeklinde düzenlenebilirler. Diyalogunbağlamsal öğeleri, onun öğrenciler tarafından daha kolay anlaşılmasında ve de günlükyaşama uyarlanmasında etkilidir. Bu durumda, öğrenciler günlük durumların özgündilini edinebilir ve iletişimdeki problemlerin üstesinden gelebilirler.Bu çalışmada araç olarak anket kullanılmıştır. Anket birinci dönemin sonundauygulanmış ve çalışmaya toplam 80 öğretmen katılmıştır. Öğretmenler kullandıkları derskitabını göz önünde bulundurarak anketi cevaplamışlardır. Headway ders kitabınıkullanan öğretmenlerin sayısı 29, Cutting Edge ders kitabını kullananların sayısı 30,Opportunities ders kitabını kullananların sayısı da 21'dir.Bu çalışma, birçok öğretmenin ders kitapları diyaloglarını bağlamsal özgünlüköğeleri açısından olumlu bulmadıklarını; diyalogları yardımcı öğelerle desteklemedenöğrencilere sunmanın, dilin etkin bir biçimde kullanımını sağlayamayacağınıortaya koymuştur. Ayrıca, ders kitapları diyaloglarının günlük yaşamın gerçeklerini,özgün diyalogların konuşma özelliklerini ve bağlamsal öğelerini yansıtmadığını açığaçıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the contextual genuineness and theeffectiveness of EFL coursebook dialogues in Headway, Cutting Edge and Opportunitiesas an instructional material for EFL courses through the views of the teachers. Thecoursebooks are all at the intermediate level.Foreign language learning has reached a crucial point and the way of teaching theforeign language has become really important. However, in spite of many teachingmethods and approaches learners still end up with a good level of grammar knowledgebut lack of communication skills. They learn the structure of the target language, butwhen it comes to interaction, they cannot perform effectively. In other words, theircompetence does not result in performance. The main reason for this may be theinstructional materials.Coursebook dialogues are useful tools in learning/teaching communication. Sincethe dialogues can show the true picture of how native speakers interact, they areessential for the learners who want to communicate in the target language. However,many dialogues in coursebooks fail to show the learners the realities of language andthey may not present the real communication in target language. Lack of genuineness indialogues may result in misconceptions and misunderstandings in real lifecommunication. It may be because of the artificial dialogues which are not chosen fromreal life elements, situations, discourse features and contextual settings. In order to makethe language tasks meaningful to the learners, they should be designed around a contextreflecting real life. The contextual elements of the dialogue make it easier tocomprehend and integrate it into the real life. By doing so, the learners pick up thelanguage of real situations and they may overcome the difficulties in communication.To evaluate the contextual genuineness and the effectiveness of EFL coursebookdialogues, a questionnaire was used as an instrument in the study. The questionnaire wasadministered at the end of the first semester and the total number of the instructors whoparticipated in the study was 80. The instructors answered the questionnaires related tothe coursebooks they were teaching. The instructors who were teaching the coursebookHeadway were 29, those who were teaching the coursebook Cutting Edge were 30, andthose who were teaching the coursebook Opportunities were 21.The results of the study indicate that many of the instructors did not feel positiveabout the characteristics of the coursebook dialogues concerning the contextuallygenuine elements and they expressed that coursebooks did not effectively reflect therealities of daily life, discourse features and contextual elements of genuine dialogues.The results also showed that simply introducing the dialogues in coursebooks does notguarantee students? use of the language in practice.