Ortaöğretim biyoloji dersi ile öğrencilerin bilimsel yaratıcılıkları arasındaki ilişki
The relationship between the secondary school biology course and the students' scientific creativity
- Tez No: 381495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim biyoloji dersi ile öğrencilerin bilimsel yaratıcılıkları arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırmanın modeli paralel karma yöntemdir. Karma yöntem araştırmaları nitel ve nicel yöntemlerin basit bir birleşimi değil bunların güçlü yanlarının birbirini destekler nitelikte kullanıldığı kapsamlı çalışmalardır. Araştırmada biyoloji öğretmenlerin görüşleri nitel verileri, öğrencilerden elde edilen veriler ise nicel verileri oluşturmaktadır. Nitel ve nicel veriler eş zamanlı olarak toplanmış ve birleştirilerek araştırmanın problemi olan öğrencilerin bilimsel yaratıcılıkları ile biyoloji dersi arasında ilişkinin olup olmadığını değerlendirmek için kullanılmıştır. Araştırmanın öğrenci çalışma grubunu 2013-2014 eğitim öğretim yılında Ankara ili Polatlı ilçesinde bulunan Peyami Safa Anadolu Lisesi'nden toplam 268 ortaöğretim öğrencisi oluşturmuştur. Öğretmen çalışma grubunu ise, Türkiye'nin çeşitli Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Anadolu Sağlık Meslek Liselerinde görev yapmakta olan 14'ü bayan, 7'si bay olmak üzere toplam 21 biyoloji öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada öğrencilerin bilimsel yaratıcılık düzeylerini belirlemek için ''Bilimsel Yaratıcılık Testi'', öğrencilerin Biyoloji Dersi Öğretim Programında yer alan bilimsel yaratıcılıkla ilgili kazanımları davranışa dönüştürebilmeleri ile ilgili olarak ''Kazanım Değerlendirme Ölçeği'' ve Biyoloji öğretmenlerinin biyoloji dersinin bilimsel yaratıcılığa etkisi hakkındaki görüşlerini almak için ''Öğretmen Görüş Belirtme Formu'' kullanılmıştır. Hazırlanan ölçme araçlarının ölçüm geçerlik ve güvenilirliğinin belirlenmesi amacıyla toplam 88 ortaöğretim öğrencisiyle pilot uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen en önemli sonuçlar şunlardır; öğrencilerin bilimsel yaratıcılık düzeylerinin orta düzeyde olduğu görülmüştür. Öğrencilerin Biyoloji dersi akademik başarı puanları ile bilimsel yaratıcılık puanları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunurken, bilimsel yaratıcılık puanlarında cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öğrencilerin Bilimsel yaratıcılıkları sınıf düzeyinde 12.sınıflar lehine anlamlı bulunmuştur. Ayrıca ortaöğretim öğrencileri Biyoloji Dersi Öğretim Programında bilimsel yaratıcılık becerileri ile ilgili olan kazanımları kendilerinde davranışa dönüştürebilecekleri konusunda görüşler belirtmişlerdir. Biyoloji öğretmenleri Biyoloji Dersi Öğretim Programında bilimsel yaratıcılık becerileri ile ilgili olan kazanımların öğrencilerde davranışa dönüşebileceği yönünde görüşler ifade etmişlerdir. Ayrıca Biyoloji öğretmenleri Biyoloji Dersi Öğretim Programında yer alan ünitelerin öğrencilere bilimsel yaratıcılık becerilerini orta düzeyde kazandırabileceğini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relation between the secondary school students' scientific creativity and biology course. Besides, in this study, students' scientific creativity and gender differences, the relationship between grade levels and secondary school students' and biology teachers' opinions about the impact of biology course on the scientific creativity were searched. The research model is the parallel hash method. Mixed methods research is not a simple combination of qualitative and quantitative methods, their strengths, support each other to use their comprehensive work. Investigation of the biology teachers' opinions of the qualitative data, data obtained from students now constitute the quantitative data. Qualitative and quantitative data were collected simultaneously and combined with the scientific creativity of students, which is the problem of the research biology lesson was used to evaluate whether the relationship between. The study sample for the study consisted of 268 students in Peyami Safa Anatolian High School which is located in Polatlı a district of Ankara, in 2013-2014 academic year. Teacher study group is Turkey's various Anatolian High school, vocational and technical Anatolian High school and Anadolu health Vocational worker and 14 female, 7 male, totaling 21 biology teacher has created.In this research, ''A Scientific Creativity Test'' was developed to measure the students' scientific creativity. A Recovery Assessment Scale was developed about the gains related to scientific creativity of students', regarding behavior. An Opinion Determination Form has been developed to get the sights of biology teachers' about the effect of biology course on the scientific creativity. To determine the measurement validity and reliability was conducted with 88 secondary school students. As a result of the actual application the scientific creativity of students' were found to be at moderate levels. In this study, it was found that there is a positive and significant relationship between the students' academic performance scores in biology courses and their scientific creativity scores. There were no significant gender differences. The scientific creativity of the student's was found to be impact in favor of grade 12 students. In addition to this, secondary school students think that they can transform the skills related to scientific creativity in biology curriculum to behavior. Biology teachers biology lesson about scientific creativity skills Curriculum is gains could turn out to be students' behavior they had opinions. Also Biology teachers biology lesson curriculum unit, students of scientific creativity skills can give moderate retained.