Küreselleşme sürecinde yükseköğretim politikaları ve ERASMUS projesi
Higher education policies in globalisation process and ERASMUS Project
- Tez No: 189977
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YEŞİM EDİS ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Yüksek öğretim kurumları kuruldukları dönemden itibaren, gerekfonksiyonları gerekse etkileri çerçevesinde sürekli tartışılmış ve ön plandaolmuştur.Toplumları etkileyen ve biçimlendiren bu kurumlar dünyada yaşanangelişmelerle birlikte, özellikle 1980'li yıllardan itibaren büyük bir değişimeuğramıştır. Küreselleşme süreci yüksek öğretim kurumlarının yenidenbiçimlenmesine neden olan dönüşümü ifade etmektedir. Bu dönüşümçerçevesinde yüksek öğretim kurumlarının amacının, gençlere bir dünya görüşüvermek ya da meslek kazandırmak olup olmadığı tartışılmaktadır.Bu çalışmada Yüksek Öğretim kurumlarının amaçlarının, yapılarınındeğişmesine yol açan küresel yüksek öğretim politikaları ve bu politikalarıyaşama geçirmek için tasarlanan projeler incelenmektedir. Amaçlanan bupolitikaların yüksek öğretim kurumları üzerindeki etkisini analiz etmektir.Bundan hareketle ilk bölümde öncelikle eğitim kavramı açıklanarak eğitiminönemine değinilmiş ve küreselleşme süreci analiz edilmiştir. Yapılan analiz ilebirlikte ikinci bölümde yüksek öğretimin kurumlarının oluşumu ve tarihselgelişimi, Türkiye'deki gelişmeler de dikkate alınarak aktarılmış veküreselleşme sürecinin bu kurumlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Üçüncübölümde yüksek öğretimde oluşan küresel rekabette yerini almaya çalışanAB'nin bu amaçla yaptığı programlar, çalışmalar aktarılmış ve son bölümdeErasmus projesi açıklanarak bu projenin yüksek öğretim kurumları üzerindekietkisi, Türkiye'deki üniversiteler örnek alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Higher Education Institutions were constantly be discussed andstanded in the forefront on both functions and effects during the period of theirestablishment.These institutions which effected and gave form to the societies were into a big changes especially in 1980s within the changes in the world.Globalisaton has defined the process of transformation that causes big changesin higher education institutions. During this transformation the aims of highereducation institutions, either giving a world opinion or giving vocationaleducation having been argued.In this study, Global Higher Education Policies and projects to applythese policies which has given way to change the aims and structures of highereducations institutions are analysing. The aim is to analyse these policies inhigher education institutions. So in the first chapter the concept and theimportance of education is explained and the process of globalisation isanalysed. Within this analyse in the second chapter the establishment anddevelopment of higher education institutions, including the events in Turkey isstudied under the effects of globalisation. In the third chapter the programs andthe projects which were set up by European Union to take place in the globalcompetition on higher education have explained and in the last chapter ErasmusProject has studied and the effects of this Project on higher educationinstitutions has tried to explained by taking the samples of Turkish highereducation institutions.