Sağlık hizmetlerinde hasta hakları ve Kütahya Devlet Hastanesi örneği
Patient rights in health services: Example of Kutahya State Hospital
  1. Tez No: 189983
  2. Yazar: ABDULLAH AŞKAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERCAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
SAĞLIK H ZMETLER NDE HASTA HAKLARIVE KÜTAHYA DEVLET HASTANES ÖRNEĞABDULLAH AŞKARÖZETSağlık kavramı, insan olan her birimizin her zaman kullandığımız, önemi her zamanvurguladığımız kavramların biridir. Bu kavram, birey ile ilgili olduğu kadar, vatandaşınyaşamını kolaylaştırma ve hastalanmadan ya da hastalansa bile hastalığı ile ilgili en iyihizmeti vatandaşına sunma görevini yerine getirme durumunda olan devlet ile de ilgilidir. Builgi sağlık kavramının geniş açıdan ele alınmasını gerekli kılmaktadır.nsanların en büyük arzusu yaşamını sağlıklı bir biçimde devam ettirmektir. nsan,insan olduğu için doğumundan ölümüne kadar sağlıklı yaşama hakkına sahiptir. Bu hak, nsanHakları Evrensel Beyannamesinde, Anayasalarda, kanunlarda da yer almıştır.Ancak, birçok belgede hak olduğu belirtilen sağlıklı yaşama hakkının devletleringelişmişlik düzeyi göz önüne alındığında verilmediği, hastalık ya da tedavi için hastanelere,sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların bu hakkını kullanılmadıkları da bir olgudur.Hasta haklarının dünyadaki gelişimine bakıldığında, hasta haklarının bir hak olarakuygulamaya geçilmesi, bu hakların neler olduğu gibi belirlemeler yakında zamanda ?HastaHakları Bildirgeleri? ile şekillenmiştir. Bu gelişmelere 2000'li yıllara girilmeden az önceTürkiye'de uymuş ve hasta haklarının uygulanmasıyla ilgili gerekli yasal ve yapısaldüzenlemeleri gerçekleştirmiştir.Bu çalışma kapsamında yapılan anket uygulaması, ?hastanelerde hasta haklarına hastatatminine yol açacak şekilde uygulanmaktadır? hipotezinde hareketle; hasta haklarının bir hakolarak kabul edildiği ülkemizdeki hastanelerde hasta hakkı uygulamasının hastalar ve hastanepersoneli tarafından nasıl görüldüğünü, uygulanma durumunu ortaya koymak için KütahyaDevlet Hastanesi örnekleminde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
PAT ENT R GHTS N HEALTH SERV CESEXAMPLE OF KUTAHYA STATE HOSP TALABDULLAH AŞKARABSTRACTHealth is a concept, which each human being ,as we, use every time andemphasize its importance. This concept not only related with the individuals but withthe government which has to perform the mission of submitting the best duty aboutillness to his citizens feeling ill even if before the ilness and facilitating their life. Thisrelation necessitates health concepts to be undertaken widely.Human beings biggest wish is to continue his life healthfully. Since being ahuman being, people has the right of having a healthful life from birth to death. Thisright, is located in Universal Declaration of Human Rights, Fundamental law andprinciples.However; healthful life rights which are located in lots of documents, aren?tgiven when we consider the states Development Level, that is a fact, patients, whoconsult a hospital or an any Health Organization for treatment don?t use these rights ofthem.When we analyze the development of patient rights in the world, the rights ofthe patient rights being accepted as a right and identifying what these rights are acquiredwith Patient Rights Declarations lately. Nearly before the 2000s, Turkey accepted thisdevelopments and implemented related necessary legal and structural arrangements.This questionnaire with in the context of this study; is taken over with thesample of Kütahya State Hospital, with the help of that hypothesis? at the hospitalspatient rules are being applied with the aim of patients? gratification? in our country?shospitals in which patient rights are accepted as a right and how The Patient RightsApplication is accepted by the patients and personnel and to identify the applicationcondition.