Sağlık personeli ve hastaların algılamalarına bağımlı olarak hasta hakları bilinç düzeyleri üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
A comperative study about patient rights level of consciousness for medical personal and patients
- Tez No: 604987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN HAKAN ÇIRAKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hasta haklarının ve yasal mevzuatın sağlık çalışanları ve hastalar tarafından doğru bilinmesi ve algılanması, sağlık hizmetlerinde yaşanan aksaklıkların azaltılmasında, kalitenin yükseltilmesinde ve dolayısıyla sağlık sisteminin iyileştirilmesinde önemli bir rol oynar. Bu araştırma, sağlık personeli ve hastaların, algılamalarına bağımlı olarak hasta hakları bilinç düzeylerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, araştırma verileri hasta hakları yönetmeliğinden hareketle, hasta hakları bilinç düzeyine yönelik 25 ifade ile İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 150 sağlık personeli ve sağlık hizmeti alan 180 hasta olmak üzere toplamda 330 kişi üzerinden kolayda örnekleme yöntemi toplanmıştır. Elde edilen verilere, non-parametrik testlerden Mann Whitney U, Kruskal-Wallis ve Wilcoxon Signed Ranks uygulanmıştır. Analiz bulguları ışığında, sağlık personelleri ile sağlık hizmeti alan hastaların hasta hakları bilinç seviyelerinin farklılık gösterdiği anlaşılmıştır. Ayrıca, katılımcıların eğitim seviyesine göre, gelir durumunun ve sosyal güvencenin hasta hakları bilinç seviyesini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Accurate knowledge and perception of patient rights and legal regulations by healthcare professionals and patients plays an important role in reducing disruptions in health care, improving quality and thus improving the health system. This study was conducted to collect the level of awareness of patient rights of health personnel and their patients, based on their perceptions. For this purpose, based on the data ofthe patient rights regulation, the conveience sampling method was collected from 330 people in total; 180 health care patients and 150 health personnel working in Tepecik Training and Research Hospital of İzmir University of Health Sciences with 25 statements regarding the level of patient rights awareness. The questionnaire technique was applied to the selected group with convenience sampling method and the data obtained was tested with non-parametric tests such as Mann Whitney U, Kruskal-Wallis and Wilcoxon Signed Ranks. In the light of the findings of the analysis, it was understood that the level of awareness of patient rights of health personnel and patients receiving health services differed. In addition, according to the educational level of the participants, it was seen that income status and social security affect the level of patient rights awareness.