Türkiye'deki bireysel emeklilik fonlarının performanslarının ölçülmesi
Evaluating the performances of the individual retirement funds in Turkey
  1. Tez No: 189993
  2. Yazar: DİLEK ALGÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünyanın gelişmiş bir çok ülkesinde ve hatta bazı gelişmekte olan ülkelerdebireysel emeklilik fonlarının kurumsal yatırımcı özellikleri ve piyasalara uzun vadelifon sağlayan önemli kurumlar olmaları nedenleriyle büyük önem taşıdıklarıgörülmektedir. Bu vasıfları ile bireysel emeklilik fonları sosyal güvenlik sistemlerindeortaya çıkan muhtemel olumsuzlukları ortadan kaldırmanın bir aracı olarak kabuledilmektedir.Bir ülkede bireysel emeklilik fonları oluşturulmasına dair bir sosyalgüvenlik reformunun başarılı olabilmesi; o ülkede ekonomik ve siyasal istikrarınsağlanmasına, sistemin asgari unsurları üzerinde sosyal tarafların uzlaşabilmesine, vergiteşvikleri getirilmesine, yeterli yasal düzenlemelerin yapılmasına ve sistemingüvenliğini sağlayacak kurumların oluşturulmasına bağlıdır.Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde, genel olarak sosyalgüvenlik sistemi ele alınmış; devamında bireysel emeklilik sisteminin kapsamı amacı,vergilendirme rejimi, denetimi, işleyiş yapısına değinilerek bireysel emeklilik fonlarınıntürleri ile birlikte ülke uygulamalarından bahsedilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde emeklilik fonlarına ilişkin risk ve getirikavramları üzerinde durularak matematiksel portföy seçim modelleri ile bireyselemeklilik fonlarının performans ölçüm tekniklerinden bahsedilmiştir.Son bölüm olan üçüncü bölümde ise ikinci bölümde anlatımı yapılanperformans ölçüm yöntemlerinden Sharpe Oranı, Modigliani Ölçütü, Treynor Ölçütü veJensen Ölçütü ülkemizde bulunan emeklilik şirketlerinin bireysel emeklilik fonlarınauygulanarak somut rakamlar ile bu emeklilik fonları değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It seems that in many developed and even in some developing countries,individual retirement funds, because of their institutional investor characteristics andbeing big institutions suplying fund in long due date to the markets they have greatimportance, with these qualities individual retirement funds are aspected as the tool ofabolishing the possible negativenesses in social security sistems.n a country, achievement of a social security reform concerning the formationof individual retirement funds, depends on; to secure economic and political stability,agreement of social sides on the minimum elements of system, putting taxencouragements, doing enough lawful arrangements, forming the institutions securingthe safety of system.This text has three parts and in the first part, dealt with generally in socialsecurity system, then comprising of individual retirement system and its goal, the rejimeof taxation and its control, by mentioning its structure of process, individual retirementfund types and their application in the country.n the second part, by focusing on the risk and benefit concepts related withretirement funds, mathematical portfolio, preference models and assessment technics ofperformence of individual retirement funds have been mentianed.n the third part that is the last one, from the performance assessment methods ofSharpe Ratio (Rate), Modigliani Criteria, Treynor Criteria and Jensen Criteria thoseexplained in the second part and applying of the retirement companies existing in ourcountry to the individual retirement funds, and these retirement funds with concretenumbers have been tried to be evaluated.