1845 (H.1261) tarihli Temetu'at defterlerine göre Hudavendigar eyaleti Kütahya kazası Tavşanlı nahiyesine bağlı Moymul, Tepecik ve Kara köylerinin iktisadi ve ictimai durumu
Economic and social status of Moymul, Tepecik and Karaköy which depends on Tavsanli district of Kutahya country In Hudavendigar state acording To the income tax books
- Tez No: 189994
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BASRİ KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
1845 (H.1261) TAR HL TEMETTÜ`ÂT DEFTERLER NE GÖREHÜDAVEND GÂR EYALET KÜTAHYA KAZASI TAVŞANLI NAH YES NEBAĞLI MOYMUL TEPEC K VE KARA KÖYLER N N KT SÂDÃ VEÇT MÂÃ DURUMUMesut KOCAMANÖZETOsmanlı Devleti'nde, Tanzimat'ın ilanıyla birlikte vergi sisteminde önemlideğişiklikler yapılarak daha sistemli bir düzen oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu dönemdedaha önce değişik isim ve şekillerde alınan vergilerden bir kısmı kaldırılarak, herkesinödeme gücünü esas alan temettü` vergisi konulmuştur. Bu verginin kaydedildiğidefterlere de Temettü'at Defterleri denilmiştir.19. yüzyılın sosyo- ekonomik yapısı hakkında oldukça önemli bilgiler verenTemettü'at Defterleri, günümüzde Başbakanlık Osmanlı Arşivinde bulunmaktadır.1988'de tasnif çalışmaları tamamlanarak araştırmacıların hizmetine sunulan Temettü`âtDefterleri, vergiye tabi toprak, hayvan, kira gelirleri ile meslek ve sanat gelirlerininkaydedilmesiyle oluşmuştur. Temettü`ât Defterleri'nden dönemin nüfusunu, bölgeniniktisadi, ticari, durumunu, arâzû yapısı ve zirai üretimini, hayvan dağılımını, aileleringelir ve refah seviyesi ile sanat ve üretimi gibi pek çok konuda bilgi bulmakmümkündür.Yüksek lisans tez çalışması olarak bu defterlerden, Kütahya Sancağına tâbiTavşanlı Kazasına bağlı aşağıdaki köylerin transkripsiyonu ve değerlendirilmesiyapılmıştır.ML.VRD.TMT. 8777 Moymul KöyüML.VRD.TMT. 8778 Tepecik KöyüML.VRD.TMT. 8790 Kara Köy
Özet (Çeviri)
ECONOMIC AND SOCIAL STATUS OF MOYMUL, TEPEC KAND KARAKÖYWHICH DEPENDS ON TAVŞANLI DISTRICT OF KÜTAHYA COUNTRY INHÜDAVEND GAR STATE ACORRDING TO THE INCOME TAX BOOKSMesut KOCAMANABSTRACTWith the declaration of Reorganization in the Ottoman Empire it was triedto costitute a more systematic order in tax system by making the necessary changes.Some taxes coilected in different names and shapes was abrogated in this period and anevv income tax that is based on the solvency of ali people was brought into force. Thebook in vvhich these taxes vvere recorded has been called The income Tax Books.The income Tax Books vvhich give considerably important informationabout the socio-economic structure of 19th century are exist in the Ottoman Archives ofPrime Ministry today. The income Tax Books that vvere offered to the researchers' çareafter the classification in 1988 was formed by recording taxable lands, animal, remincomes and profession and craft revenues. il is possible to find out information about alot of subjects like the population in the period, economic and commercial silualion ofthe region, structure of land. agricultural produetion, allocation of animals, \vealth levelof families, and produetion.The transeription and evaluation of the follovving villages' vvhere depend onTavşanlı district of Kütahya province are made as a master thesis.ML. VRD. TMT. 8777 Village of MoymulML. VRD. TMT. 8778 Village of TepecikML. VRD. TMT. 8790 Kara Village