1845 (H.1261) tarihli Temettu'at defterlerine göre Hüdavendigar eyaleti dahilinde Kütahya sancağına tabi Tavşanlı nahiyesine bağlı Kuruçay,Çardaklı ve Bey kariyelerinin transkripsiyon ve edisyon kritiği
Transcription and edition critioue of Kuruçay, Çardakli and Bey villages of Tavşanli region in Kütahya province of Hüdavendigar state according to income tax books in 1845 (H.1261)
  1. Tez No: 189996
  2. Yazar: İSMAİL KARTAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECATİ AKSANYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
1845 ( H. 1261 ) TAR HL TEMETTU'ÂT DEFTERLER NE GÖREHÜDÂVEND GÂR EYÂLET DAH L NDEKÜTAHYA SANCAĞINA TÂBÎ' TAVŞANLI NAH YES NE BAĞLIKURUÇAY , ÇARDAKLI VE BEY KAR YELER N NTRANSKR PS YON VE ED SYON KR T Ğsmail KARTALÖZETOsmanlı Devleti 19. yüzyılda, Tanzimat'ın ilanıyla beraber yeniden yapılanmaçalışmaların içine girmiştir.Devletin ekonomik yapısında da yapılan düzenlemelerle beraber ,daha önce alınan bazı vergiler kaldırılarak yerine Temettü' vergisi konulmuştur.Temettü' kar,kazanç anlamında gelmekte olup kişinin yıllık geliri üzerinden alınmıştır. Osmanlı Devleti'ningenelini kapsayan sayım çalışmalar yapılmıştır. Hane reislerinin gelirlerinin tespiti içinhazırlanan sayım defterlerine de Temettü'at defterleri denilmiştir.19. Yüzyılda , Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik yapı hakkındaönemli bilgiler vermektedir.Temmettü'at defterleri günümüzde Başbakanlık OsmanlıArşivi'nde bulunmaktadır. Bu defterler,hane reislerinin emlak,arazi,hayvan gelirleri ile kişininmeslek ve sanat gelirlerini içermektedir.Temettü'at defterleri 1840 ve 1845 yıllarında yapılansayımlara ait olup,bunların çoğunluğunu 1845 yılı sayımları oluşturmaktadır.Temettü'atdefterlerinden dönemin demografik bilgileri,iktisadi yapısı,arazi yapısı ve zirai üretimtarzı,hayvancılık oranı,ailelerin ve bölgenin geliri ve refah seviyesi,sanat ve meslekdağılımı,bölgenin devlet içindeki konumu gibi bilgiler ayrıntılı bir şekilde tespitedilebilmektedir.Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'nde bulunan bu defterler, 1988 yılında tasnifedilerek araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. Bu çalışmada 1260-1261 (1845) yıllarına aitKütahya Sancağı, Tavşanlı Nahiyesi,Kuruçay , Çardaklı, Bey Kariyesi ile ilgili“Temettu'âtDefteri”'nden, aşağıda arşiv numarası ve ismi belirtilen transkripsiyonu yapılmıştır.ML.VRD.TMT. 8803 Kuruçay KariyesiML. VRD. TMT 8801 Çardaklı KariyesiML.VRD. TMT. 8798 Bey Kariyesi
Özet (Çeviri)
TRANSCRIPTION AND EDITION CRITIOUE OF KURUÇAY, ÇARDAKLI AND BEYVILLAGES OF TAVŞANLI REGION IN KÜTAHYA PROVINCE OF HÜDAVEND GARSTATE ACCORDING TO INCOME TAX BOOKS IN 1845 ( H.1261)smail KARTALABSTRACT.With the declaration of the renovation in the 19 th century. The Ottoman Empirestarted to make reconstructions.Incoming Tax was reconstructed by removing some taxes witharrangements based on economical structure of the state.Income, which means profit, gaining,was apelied an considering of yearly income of the family. According to these incomes,inventory, which includes the whole state, was made. And, the books, prepared to register theıncome of the family, has been called ıncome Tax Books.The ıncome Tax Books which gives utmost important information about the socialand economic structure of the Ottoman Empire in 19 th century exists in the OttomanArchives of Prime Ministry. These Books include the registration of the family?s ıncomerelated to property, land, animal ıncomes and professions and craft ıncome. Income TaxBooks are based on the registration of the incomes in 1840 and 1845, and the most of theseregistrations were done in 1845. It is possible to find out detailed information about theeconomical conditions, structure of the land and agricultural production, proportion of stock-farming,the income and confort of the families and area, craft and profession dispersion,andthe locality of the area in the State.These registers having been classifeld in 1988 and kept in Ottoman Archives of PrimeMinistry were submitted to the researchers. In this project, the transciription of dividentregisters whose archive numbers and names are stated below carried out which was related tothe Kuruçay ,Çardaklı , Bey Villages of Tavşanlı in Kütahya between 1260-1261(1845).Finance Revenue Divident 8803 Kuruçay VillageFinance Revenue Divident 8801 Çardaklı VillageFinance Revenue Divident 8798 Bey Village