Egenmenlik kavramı temelinde 1999 Helsinki zirvesinden sonra Avrupa Birliği konusunda Türkiye kamu oyunda yaşanan siyasi tartışmalar
In the base of sovereignty concept, the political discussion in Turkish public oppinion in the matter of European Union after 1999 Helsinki submit
  1. Tez No: 190002
  2. Yazar: YUSUF UYSAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHİTTİN DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
EGEMENL K KAVRAMI TEMEL NDE 1999 HELS NK Z RVES 'NDENSONRA AVRUPA B RL Ğ KONUSUNDA TÜRK YE KAMU OYUNDAYAŞANAN S YAS TARTIŞMALARYUSUF UYSALÖZETTanzimat'ın (1839) ilanı ile başlayan Osmanlı'nın batılılaşma serüveni TürkiyeCumhuriyeti'nin kurulması ile yeni bir ivme ve muhteva kazandı. TürkiyeCumhuriyeti'nin hedefini, ?muasır medeniyet seviyesine ulaşmak? olarak belirleyenAtatürk'ün ?Batı Uygarlığı'nın değerlerini benimsemek? olarak özetlenebilenbatılılaşma politikası, kinci Dünya Savaşı sonrası batı ile kurumsal işbirliğinin yollarınıaraladı.Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne aday diğer ülkelerle aynı statüde bir ülkeolduğunun açıklandığı, Helsinki Zirvesi'nden sonra `uyum paketleri' adı altında yasalve anayasal düzenlemelerle, AB müktesebatına uyum çalışmaları hız kazanmış, Türkiyeyeni bir döneme girmiştir.Bu araştırmada, öncelikle bağımsızlık ve egemenlik kavramları çerçevesinde1999 Helsinki Zirvesi sonrası Türkiye Kamuoyu'nda yaşanan tartışmalara yerverilmiştir. Türkiye'de 1999 Helsinki Zirvesi sonrası, bir tarafta, ?AB olmazsa olmaz?diyenler, bir tarafta ?AB'ye şartlı evet? diyenler ve ?AB'ye hayır? diyenlerin vetarafların gerekçeleri incelenmiştir. Bu tarafları belirlerken, AB konusunda siyasipartilerin ve liderlerinin söylemlerine öncelik verilmiştir. Ayrıca Türk SilahlıKuvvetleri, sivil toplum kuruluşları, çeşitli gazetelerdeki köşe yazarları veakademisyenlerin görüşlerine ve bu görüşlerin gerekçelerine yapılan yorumlara da yerverilmiştir.Ayrıca, Türk Halkının AB konusundaki yaklaşımlarını yansıtan çeşitli anketsonuçlarına yer verilmiş, Türk Halkı'nın AB'ye bakışı ve beklentilerinin neler olduğuoransal olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
IN THE BASE OF SOVEREIGNTY CONCEPT, THE POLITICALDISCUSSION IN TURKISH PUBLIC OPPINION IN THE MATTER OFEUROPEN UNION 1999 HELSINKI SUBMITYUSUF UYSALABSTRCTThe Ottoman?s western in adventure which began with the announcement ofTanzimat (1839) gained a new acceleration and content with the foundation of TurkishRepublic. Western in politician where can be summarized ?as to adopt the values ofwestern civilization? of Atatürk who determined the aim of Turkish Republic as a ?toreach the degree of contemporary civilization? opened the ways of corporal cooperationafter Second World War.The accord studies to European Union accelerated, Turkey began a new periodwith legal and constitutional ordinances entitled ?accord package? after HelsinkiSummit in which it was declared that Turkey was the same status country together withother country which were candidate to European Union.In this study, it was talked about the discussions in Turkish public opinion afterHelsinki Submit (1999) in the frame of firstly independence and sovereignty. It has beeninvestigated the reasons of persons and followers who said decisively no to EuropeanUnion, yes to European Union and conditional yes to European Union in Turkey fromHelsinki Submit to today. In determining these parts, it was primarily talked about thepronouncements of political parties and their leaders. It was also told the opinions ofTurkish Military Forces, civil society foundations, corner writers of various newspapersand academicians, and interpretations on these opinions.Moreover, it was also talked about the results of different inquires that reflectsthe approaches of Turkish People about European Union, and explained the views anddesires of Turkish People to European Union.