Kadın girişimciler, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri
A refearch on the problem fact by female entrepreneurship and some recommandations
- Tez No: 190003
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DERYA ERGUN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
KADIN G R Ş MC LER, KARŞILAŞTIKLARI SORUNLAR VE BUSORUNLARA YÖNEL K ÇÖZÜM ÖNER LERHülya ŞEKERLERÖZETGirişimcilik konusu son yıllarda gerek ülkemizde, gerekse tüm dünyada en çoktartışılan ve gündemde olan bir konu haline gelmiştir. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yanadevletçilik ağırlıklı bir ekonomik sistemle yürütülen ülkemiz, 1980'den sonra özel girişimcilikağırlıklı bir sisteme yönelmiştir. Bu bağlamda girişimciliğin giderek artış eğilimi gösterdiğigörülmektedir. Girişimci; risk alarak yenilik yapan kişidir. Diğer bir deyişle girişimci fırsatlarıgözleyen ve onları bulduğunda her türlü riski alarak gerçekleştirmeye çalışandır.Tarihsel süreç içinde endüstriyel gelişmeyle birlikte kadının toplum içindeki yeri vekonumu değişmiş, kadın emeğini verimli kullanarak yaşam kalitesini yükseltmiştir.Ekonomik, sosyal ve bireysel tatminin elde edildiği bir süreç olan girişimcilik son yıllarda pekçok kadın tarafından benimsenen bir iş türü olmuştur. Kadınların girişimci olmasına kararvermesiyle birlikte hem işletmeyi kurarken hem de işletme faaliyetlerini sürdürürken sosyal,ekonomik, bürokratik vs. birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunların girişimcilere görefarklı olduğu ve kadın girişimcilerin sırf kadın oldukları için erkek girişimcilere nazaran dahafarklı sorunlarla karşılaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
A REFEARCH ON THE PROBLEM FACT BY FEMALEENTREPRENEURSHIP AND SOME RECOMMANDATIONSHülya ŞEKERLERABSTRACTEntrepreneurship has become one of the most argued issues in Turkey and the world.The Turkish economy till 1980 was a state-led economy; after 1980 our economy has becomemore and more private sector oriented for which entrepreneurship is a central issue. Theentrepreneur is a person who makes innovations or does things in a different way. In otherwords the entrepreneur is a person who observes opportunities and who is ready to take riskwhen it?s found.The place of women in society has changed within the process of industrialization andthey learned to invest their labor in a way to improve the standard of lie. Entrepreneurship hasbecome a way to drive economic, social and personal satisfaction for many women.However, female entrepreneurs are subject to several social, economic and bureaucraticchallenges as they start a business and afterwards. These challenges vary across sexes andfemale entrepreneurs have to deal with more challenges than men just because they arewomen.