Yeni dünya düzeni ve Türkiye
The new world order and Turkey
- Tez No: 190020
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
YENİ DÜNYA DÜZENİ VE TÜRKİYETezi Hazırlayan: Ferdi ERBAYSosyoloji Bölümü, Yüksek Lisans Tezi, 2006Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. İbrahim KAYAÖZETGünümüzde SSCB'nin çöküşü, Doğu Avrupa devletlerinin bağımsızlığı, ikiAlmanya'nın birleşmesi, Körfez Savaşı ve ABD-SSCB yakınlaşması, dünyaya yeni birdüzen getirmektedir. 11 Eylül saldırısından sonra ABD'nin teröre karşı savaş açtığınıilan etmesi ile birlikte Afganistan'a müdahalesi ve yakın bir tarihte çeşitli bahaneler ilerisürerek Irak'ı işgal etmesi dünyada düzenin kimlerin istekleri doğrultusundaoluşturulduğunu gözler önüne sermektedir. Soğuk Savaş'ın bitiminden sonra güçlerinsisteme uyumu ve YDD'de güvenlik konusunda yeni anlayışlar ve yeni arayışlar sözkonusu olmuştur.Soğuk Savaş'ın bitmesiyle birlikte tek kutuplu dünyada tek güç konumunagelen ABD, dünya arenasında her istediğini yaparak bu isteklerini uluslar arasıkuruluşlar (NATO ve BM) sayesinde meşrulaştırmaya çalışmıştır. GünümüzdeABD'nin tek süper güç olduğu ve ABD'nin öncülüğünü yaptığı liberalizminalternatifsiz olduğunu destekleyen teoriler üretilmektedir. Fukuyama'nın Tarihin Sonumu?, ve Huntington'un Medeniyetler Çatışması, tezleri bu teorilere örnek olarakverilebilir.ABD'nin tek güç olduğu tek kutuplu dünyada artık rüzgar tek yönlüesmiyordu. ABD'ye alternatif güçler düzen içerisinde yerini almaya başlamışlardı. ABaracılığıyla Avrupa, sistemde bir güç olarak belirmektedir. Asya'da ise Rusya, Çin veJaponya işbirliği sistemde başka bir gücün varlığını hissetirmektedir.Küreselleşme ve YDD olarak bugün savunulan düzen eski düzeninaynısından başka bir şey değildir. Evet o günlerden bu yana çok şey değişti. Dünyadeğişti, teknoloji değişti, silahlar değişti. Bu değişenlerin yanında değişmeyenler var.Değişinler kadar değişmeyenlerle de ilgilenilmeli. Çünkü esas sorun değişmeyenşeylerde.SSCB'nin çökmesi ve iki kutuplu sistemin sona ermesi ile Türkiye'de Batıittifaklarının sadık bir üyesi olma anlayışı değişmeye başlamıştır. Dünyanın enistikrarsız bölgeleri ile sınırdaş olan Türkiye için gelecekte etnik ve milliyetçihareketlerin doğuracağı çatışma riskleri mevcuttur. Ancak, laik ve demokratik yapısı vebatılı anlayışı ile Türkiye kendi bölgesinde bir alt güç olma fırsatını da yakalamıştır.
Özet (Çeviri)
THE NEW WORLD ORDER AND TURKEYWritten By: Ferdi ERBAYDepartment Of Sociology, Master Thesis, 2006Thesis Advisor: Assistant Professor İbrahim KAYAABSTRACTFalling of USSR, independence of eastern european states, unification ofeast-west germany, gulf war and the approach of the usa and ussr are getting cause anew world order. Within the decleration of war against terrorism after september,11,The USA intervention of Afghanistan and due to the similar causes intervention of Iraqishown us that the world system made by whose. After the end of cold war, accordanceof powers and new consepts and searches that are about the security, was getting moresignificant role over international policy.Within the end of cold war in the one polar world, the most powerful countryUSA makes whatever it wants in the world area and makes legal these desires by usingNATO and UN. Nowadays, there are many theories about USA is the singular powerand liberalism that is advocated by USA is matchless. Fukuyama's“End of The History”and Huntington's“Clash of civilizations”migth be shown an example about thesetheories.In the one polar world that USA got the power, there was no singular ideashegemony. Some other power were getting place against the USA. By advocating ofEU, Europe appeared a power in system. In Asia, RUssia, Chinia and Japan want toplay together in the world order.As Globalization and the new world order which are defended today, isactually same order in the past. There have many thing changed until this era. World,technology and weapons etc. There is unchangeables on beside of this changes. Thereshould be interested with unchangeables as much as changes. Since the main significantproblem is in the unchangeables.After the falling of USSR, there would see some differences in Turkey'salliences about the West. Turkey's neighbors have unstable policies and due to the factthat there could be nationalism and racism problems in future. But, Turkey bysupporting of secular and democratic being, is always stay at the top of its own area.