Toplam kalite yönetiminin uygulanabilirliği konusunda üst yönetimin bakış açısı ve PTT Genel Müdürlüğü üzerine ampirik bir çalışma
Viewpoint of the management on the applicability of total quality management and an empirical study about the General Directive of PTT
  1. Tez No: 190043
  2. Yazar: KENAN MEHMET EKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
İnsanoğlunun ?en iyiye ulaşma? hedefine paralel olarak, ?daha kaliteli ürünkullanma?, ?daha kaliteli hizmet görme? gibi talepleri yüzyıllardır devam etmiştir. Bugerçeklikten hareketle dünyada ?Kalite? kavramının ortaya çıkışının oldukça eskileredayandığı söylenebilir.Günümüz rekabet ortamında; müşterilerin artan beklentileri, iyinin,mükemmelliğin ötesinde dünya çapında olmanın hedeflenmesi, teknolojinin hızlıgelişmesi, kalitesizliğin ağır maliyeti, artan uluslararası rekabet gibi unsurlar ön planaçıkmıştır.Bu nedenle, işletmelerin ve kurumların başarılı olabilmeleri için toplamkalite yönetimi hayati önem kazanmıştır. Uluslararası ilişkilerin artması, mal, hizmet veparanın sınır ötesi hareketinin yoğunlaşması, kamu kurum ve kuruluşları ile özelşirketleri yeni bir rekabetin içine sokmuştur.Gümrük Birliği'ne girilmesi, Avrupa Birliği' ne girme çabaları, ISO 9000kalite güvence sistem standartlarının zorlayıcı etkileri, çevre koruma, vb. ile ilgili yenihukuksal uygulamalar; kalite ile ilgili yeni istekleri de beraberinde getirmiştir. Bunaparalel olarak, korumacılığın azaltılması, uluslararası ticaretin yaygınlaşması, ulusalsınırların ortadan kalkması ve bilginin sınırsızlaşması ile tüm işletmeler ve kurumlarstrateji belirlemeye ve sistem oluşturmaya başlamışlardır. Dolayısı ile yirmi birinciyüzyılın koşullarına ayak uydurabilmek için sürekli gelişme ihtiyacı gündeme gelmiştir.Toplam Kalite Yönetimi ve sürekli gelişme fikri, kamu kurum ve kuruluşları ile özelsektörün başarılarının devamını sağlamak, küreselleşmeye, bölgeselleşmeye veekonomide liberalleşmeye bağlı olarak oluşan tüm değişikliklere ayak uydurmazorunluluğunu da beraberinde getirmiştir.Konuya yönelik olarak Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğünde biruygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonucunda yöneticilerin bakış açıları ileToplam Kalite Yönetimi uygulamaları arasındaki ilişki detaylıca incelenmiş olup ilgilibölümlerde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Paralel to the aim of ?reaching the best? the demands of ? using products ofbeter quality?, ?having services of beter quality? of human begins have been continuingfor centuries. Related with this reality, it can be said that the arising of concept of?Quality? is very old.In our days of competition; elements such as increasing expectations of thecustomers, targeting to be beyond good, perfection, to be worldwide, the rapiddevelopment of technology, the heavy cost of being lack of quality increasinginternational competition have gained priarity.Therefore for the success of the enterprises and institutions , total qualitymanagement has become of crucial importance. The fact that the international relationsand the cross-border movement of goods, services and money have become more densehas introduced a new competitive enviroment for the public institutions and privatecompanies.Jaining the customs Union, the efferts for accession to European Union, themandatary effects of the ISO 9000 quality guarantee system standarts and new legalapplications concerned with protection of enviranment, etc. Have brought new demandsrelated to quality. Parallel to this, all of the enterprises and institutions have started todetermine o strategy and establish systems after protectionism have diminished,international commerce have become more widespread, the national barders havedisappeared and the information have become borderless. Accordingly the requirementof continuous development have become important for caming up with the conditions ofthe 21 st. century. The ides of total quality management and continuous developmentand enabling that the public and private institutions continue their successes haverequired the obligation of coming up with all the changes occured in relation withglobalisation, localisation and economic liberation.An application aimed at this subject has been conducted in the GeneralDirectorate of PTT. Viewpoints of the managers after the application results andrelations between the TQM application have been examined carefully and theseexaminations have been introduced in the relevant sections.