Katılımcı liderlik ve katılımcı liderlik uygulamalarına ilişkin bir araştırma
Participant leadership and a research related to participant leadership applications
  1. Tez No: 190042
  2. Yazar: RAMAZAN ÖĞRETİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Örgütlerde karar merkezlerinin her kademeye yayıldığı, süratli ve güvenlihaberleşmenin tesis edildiği, işgörenlerin gerekli bilgi ve becerilerle donatılmasınınyanında işi gerçekleştirme arzusuna da sahip olduğu bir örgütsel yapınınoluşturulmasının katılmalı yönetim açısından gerekliliği, üst kademelerden başlayarakher kademedeki astlara karar alma, planlama ve yürütme yetkilerini devrederekişletmenin etkinlik ve verimliliğine katkıda bulunulmasının sağlanabilirliği, yetkidevrinin tek başına yeterli olmaması münasebetiyle personelin güçlendirilmesini dekapsaması gerektiği, geleneksel yönetim becerilerinin takım çalışması yapabilme veyönlendirebilme becerileri ile değiştirilmesi gerektiğinin tespit edilmesi, katılımcılığıetkileyen alanların ve olumsuz etkilerinin tespiti ve ortadan kaldırılması, sorunlaraçözüm yollarının önerilmesi tezin amacını oluşturmaktadır. Bu bağlamda İskenderunDemir Çelik İşletmesi'nde farklı konumlarda görev yapan 378 personel üzerindeyapılan anket çalışmasında; çalışanların katılımcılıklarına ilişkin değerlendirmelerininöğrenim düzeylerine, katılım sağladıkları kurslara/eğitimlere, ünvanlarına, görevyerlerinin değişim sıklığına göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmek istenmiş,çalışanların vizyonun belirlenme sürecine dahil edilmelerinin, örgüt içerisindeki çalışmagruplarının oluşum şeklinin, çalışanların karar alma sürecine dahil edilmelerinin, örgütiçerisindeki eğitim faaliyetlerinin, çalışanlara yaratıcılıklarını kullanabilme imkanıverilmesinin, örgüt içerisinde gerçekleşen değişimin oluşum şeklinin, çalışanlarınmotive edilmelerinin ve örgüt içerisindeki iletişimin çalışanların katılımcılıklarıüzerinde olumlu bir etkiye sahip olup olmadığı test edilmiştir. Araştırma sonundaçalışanların öğrenim düzeyleri, ünvanları, görev yerleri ve katılım sağladıkları kurslarınsayısı yükseldikçe katılımcılığa ilişkin değerlendirmelerinin olumlu yönde değiştiği,çalışanların vizyonun belirlenme sürecine dahil edilmelerinin, karar alma sürecine dahiledilmelerinin, motive edilmelerinin ve kendilerine yaratıcılıklarını kullanabilme imkanıverilmesinin, örgüt içerisindeki çalışma gruplarının oluşum şeklinin, eğitimfaaliyetlerinin, değişimin oluşum şeklinin ve iletişimin çalışanların katılımcılıklarıüzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The necessity of formating an organization structure, in which the decisioncenters spread to the each working rank, and in which the fast and safe communicationis established, and in which workers, who have the desire about doing their job besidestheir required knowledge and talent, are exist; assisting to the business enterprice?sactivity and productivity with turning over the `decision, planning and exacution?authorities start from the high level officers up to the subordinates in each rank;strenghtening the personnel level according to the insufficiency of authority transfer;determining the necessity of replacing the team work skills and orient instead of thetraditional management skills; determining and eliminating the negative effects andfields, which effect the participating; proposing solution ways to the problems are -all-formed the thesis aim. In this respect, in the public survey which is applied to the 378personnels, who work in the different location of the `İskenderun Çelik İşletmesi?. It iswanted to be determined whether the workers? participation level change according tothe their education level, their number of the attend a series of courses/education, theirstaffs, changing density of their working places. And it is tested whether the personnelhas positive effect about the being a part of the determining the vision; formating shapesof working groups in the organization; be including the making a decision process;education activities in the organization; giving them opportunity them to use theircreativity; formation shape of change, in which organization occurs, their motivationand communication in the organization have positive effect on the personnel?sparticipating. In the end of the research, it is determined that; according to increasing ofthe workers? education levels, their titles, their official work places and the number ofthe attend a series of courses; the evaluation, which is related to the participating,changes on the positive direction. And it is determined that, when the workers areincluded in the determining vision process, are included in the making a decisionprocess, are motivated and are given them opportunity to use their creativity; workinggroups? formation shape in the organization; education activities; change?s formationshape and communication -all- have positive effect on the workers? participating level.