Teknoloji geliştirme bölgeleri ve sağlanan teşvikler
Technology development areas and the provided incentives
  1. Tez No: 190048
  2. Yazar: İSMAİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin küreselleşen dünyada teknoloji üretme yeteneğikazanmaları, iktisadi kalkınma sürecinde önemli noktalardan birisidir. Ekonomik veteknolojik olarak gelişmiş ülkeler ile aralarında var olan açığı kapatmak istemektedirler.Bunun için de ulusal teknoloji ve Ar-Ge potansiyelinin gelişmelerini sağlamalı ve kıtkaynaklarını enektin kullanmalıdırlar.Ar-Ge sonuçlarının uygulamaya aktarılarak yeni teknoloji tabanı firmalarınoluşması,var olan sanayinin bu yönde gelişmesi ve işsizliğin azaltılmasını sağlayanbölgesel ve ulusal kalkınmaya önemli katkıları olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri(Teknoparklar) ; gelişmiş ülkeler içerisinde yer almak isteyen Türkiyenin bu amacınaulaşması için önemli katkılar sağlayacaktır.Ülkemiz için yeni bir kavram olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri(Teknoparklar); üniversite, sanayi, merkezi ve yerel yönetimlerin işbirliği sonucuortaya çıkmakta ve ileri teknoloji kökenli küçük işletmelerin desteklenmesinde öneli birrol oynamaktadır.Genç girişimci ve firmalara finansal, teknik ve akademik yönden destekveren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ( Teknoparklar ), üniversite sanayi işbirliğininde en somut örneğini vermektedir. Teknoloji Geliştirme Bölgelerini ( Teknoparkları)bilgi toplumlarının işletme tipleri olarakta görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
One on the importand reguirements in economical development process isthat the developing countries should be able to produce Technology in this global trend.They want to close the existing gap among the countries that are economically andtecnologically improved. To achieve this, they must provide the improvements ofnational tecnology and the potential of research and developent and mıst use theirlimited sources most afectively.Establishment of new tecnology-based-companies via putting the researcand development results into practive, the improvement of the existing idustry in thisway, the Tecnological Development Areas (Technoparks) that decrse unemploymentand contribute a lot to local and national development will all help Turkey to achieve itsplace in developed countries.Tecnological Development Areas (Technoparks) which are a new conceptfor our country; arise with the cooperation ofuniversity, industry, central and localgoverments, and play an important role in the support of small enterprises with hightecnology origin.Tecnological Development Areas (Technoparks), which give financial,technical and academic support to young entrepreneurs and companies, give the epitomeof university-industry cooperation. It is possible to regard Technological DevelopmentAreas (Technoparks) as the enterprise types of information society