1. Ligde oynayan bayan basketbolcuların sakatlanma sıklıkları ve nedenleri
- Tez No: 32611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN KAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Yardım ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
-68- OZET Bu araştırmada Türkiye 1. Lig Bayan Basketbol takımlarında oynayan 110 kişinin geçirdiği yaralanmalar, yaralanmanın vücudun hangi bölgesinde olduğu, antrenmandan ne kadar uzak kaldığı ve tedavisi kimin tarafından yapıldığı incelenmiştir. Araştırma sonucu olarak, bayan basketbolcularda görülen sık yara lanma tipi 1992-93 sezonunda %42.8 ve önceki sezonlarda %56.8 olarak ayak bileği burkulması bulunmuştur. Burkulmalar dan sonra diz bölgesi yaralanmaları 1992-93 sezonunda % 14. 8 ve önceki sezonda %11.6 olarak 2. sırada yer almıştır. 1992-93 sezonunda basketboldan uzak kalma süresi 1 hafta dan az önceki sezonlarda ise 1 ve 3 hafta olarak bulunmuştur. 1992-93 sezonunda sakatlanma sonrası %46.7'si doktor tarafından %23,7 kendi tarafından tedavisini yaptığı bulunmuştur. Basketbolda yaralanmaların en aza indirilmesi, sporcuların sezona sağlıklı başlayabilmesi ve önceki sakatlıklarının tekrarlan maması amacıyla; sağlık kontrollerinin olması, antrenör, doktor ve kulüp yöneticilerinin ortak çalışması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-69- SUMMARY This research covers the study of the injuries of 110 players who are members of basketball teams in the first women's lea gue, the location of the injuries in the body. The duration of the players suspension from training and by whom the are treated. As a result of the study it has been found that the frequency of injuries suffered by the women basketball players was the ankle twisting which accounted for %42.8. But previous seasons had occounted %56.8 of the injuries. It has been found that during the 1992-93 season the sus pension period from basketball had been less than 1 week and in the previons seasons this had been 1 and 3 weeks. It has been also found that in the 1992-93 Seoson %46.7 of the injured players had been treated by doctors and %23.7 had been self treated. In order to reduce the number of the injuries to the mini mum for the players, to make a healty start to the season and avoid the recurrence of the previous injuries it has been conclu ded that the players should undergo medical examination and that coaches, doctors and club execatives should cooperate.