Eğitim örgütlerinde yöneticilerin etkili iletişim kurma becerilerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma (Kütahya merkez ilçe örneği)
A research on determining the managers' efficient communıcation skill in educational organizations (Kütahya town sample)
  1. Tez No: 190061
  2. Yazar: YILMAZ GÜRSES
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Örgütler insanların tek başına karşılayamadıkları gereksinimlerinikarşılamak üzere kurulurlar. Eğitim örgütleri de toplumların kültürlenmelerini vemevcut kültürlerini gelecek nesillere aktarabilmeleri için kurulmuşlardır. Ülkemizdebirçok sorunu olan eğitim örgütleri, toplumun eğitimli insan yetiştirme gereksiniminikarşılamaktadır. Eğitim örgütlerinin bu işlevlerini yerine getirirken çeşitli araçlaragereksinim duymaktadır. Bu araçların başında da iletişim gelmektedir. Sosyal bir varlıkolan insanın hayatında iletişimin çok büyük önemi vardır. Örgüt yönetiminde de büyüköneme sahip olan iletişim, yöneticilerin temel yeterlilikleri arasında yer almaktadır.Yönetimin fonksiyonlarından olan ?Planlama-Örgütleme-Koordinasyon-Yöneltme veDenetleme? yi gerçekleştirirken iletişime gereksinim duyulur. Yönetici bu fonksiyonlarıgerçekleştirirken iletişim aracını yeterli düzeyde kullanması gerekir.Diğer örgütlerden farklı olarak, eğitim örgütlerinin informal tarafı formaltarafından daha güçlüdür. Girdisi ve çıktısı insan olan eğitim örgütlerinde iletişiminönemi gün geçtikçe artmaktadır. Eğitim yöneticilerinin iletişim konusunda etkiliolmaları eğitim örgütlerinin başarısı açısından son derece önemlidir. letişimde, herolayda olduğu gibi çeşitli engellerle karşılaşabilir. Eğitim yöneticileri bu engelleri bilipengelleri ortadan kaldıran tedbirler almalıdırlar.Eğitim örgütlerinde çalışan yöneticilerin bu engelleri ortadan kaldırmaları,iletişimi güçlendiren unsurları kullanmaları, verimli bir örgüt yaratmaları açısındanönemlidir. Yapılan çalışmanın eğitim örgütlerindeki çalışanların beklentilerine vealgılamalarına göre yapılmış olması eğitim örgütünün iletişim sorunlarının doğru tespitedilmesini sağlamıştır. Genellikle sorunların temelinde iletişim becerisi konusunda tambir donanıma sahip yöneticilerin yetersizliği göze çarpmaktadır. Bu donanımıgüçlendireceğini düşünülen öneriler çalışma içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The organizations are established to deal with the necessities of humanbeings that they can?t success by themselves. The educational organizations wereestablished to be cultured of society end to transfer the culture, which they had, to thefuture generations. The educational organizations of our country, thet they have manyproblems, are answering the need of people of society that were trained. Educationalorganizations need various eguipments to carry out their functions. Communication isthe first of all. Communication has a great importance in human life who is a socialbeing. Communication, which also has a great importance in organization system, takespart in essential proficiencies of the managers. It is required when realizing one of thefunctions of managing which is ?Planning-Organization-Coordination-Directing andSupervising?. The organizer must knowo use the means communicatin in aduancedlevel while he was realizing these functions.Different from the others,informal part of the educational organizations isstronger than its formal part. The importance of communication increases more ineducational organizations, whose income and outcome is humanbeing. Thats whyeducational managers should discipline themselves on the matter of communication. Asit can be in every occasion, one can face with obstaeles in communication. Therefore,educational managers should be aware ofthese obstaeles and take precautions to removethem.t?s very important to abolish these difficulties, using elements that arereinforced to the communication, for creating a productuve organizatin for the managersare working at educational organizatons. This working which had been made accordingto expectations and perceptions of working people at educational organizations hadprocured correctly the problems of communicatin of educational organization.Generally, we can see the directors, that have all knowledges on ağabeylity ofcommunication, but they are insufficient as a first problem. This working has proposalsthat we think they will reinforce to this proficiency.