Yönetim ve maliyet muhasebesi açısından safha maliyet sistemi ve Sarıgözoğlu A.Ş. için bir maliyet modeli önerisi
A research on the process-cost system in administration and cost accounting, a recommend of sample cost method for Sarigozoglu company
  1. Tez No: 190101
  2. Yazar: NİLAY AKYOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN ARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada, üretim maliyetlerinin ortaya konması ve birim maliyetlerin hesaplanması amacıyla, Manisa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve otomotiv ve beyaz eşya yan sanayi sektöründe kalıp ve sac parça üretimi yapan `Sarıgözoğlu Hidrolik Makine ve Kalıp Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi' için safha maliyet yöntemi kullanılarak bir maliyet modeli oluşturulmuştur. Sarıgözoğlu için geliştirilen bu maliyet modeli önce kavramsal, daha sonra ise örnek bir uygulama ile anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the reasorch, a sample cost system has been composed to put forward the production and unıt cost. The reserch is based on the process cost system for `Sarıgözoğlu Hidrolik Makine ve Kalıp Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi? which is located in the Industrial Zone in Manisa and designs mold, die and tool in automotive and white goods industry. This case study that is improved for Sarıgözoğlu and presented as conceptıonal fact; later on, ıt will be introduced as an application.