Hisse senedi değerlemesinde temel ve teknik analiz yöntemlerinin karşılaştırılması
Compare of basic and technical analysis methods for share criticism
  1. Tez No: 64081
  2. Yazar: MUSTAFA MEMİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hisse senedi fiyatlarının gelecekteki yönünü tahmin etme çabası yatırımcıların üzerinde en çok düşündüğü konulardan birisi olmuştur. Hisse senetleri fiyatlarının diğer yatırım araçlarına göre daha fazla dalgalanmalar göstermesi bir çok analiz yönteminin doğmasına neden olmuştur. Hisse senedi değerlemesinde en çok kullanılan analiz yöntemleri, temel analiz ve teknik analiz yöntemleridir. Temel analiz yöntemi, hisse senedinin gerçek değerini bulmaya yöneliktir. Bu yöntemle, hisse senediyle ilgili her türlü bilgi toplanarak yorumlanır ve geleceğe yönelik tahminler yapılır. Hisse senedinin fiyatını belirleyen ekonomik gelişmeler, rekabet koşulları, yönetim becerisi likidite, mali yapı, kârlılık gibi temel olgular tahlil edilir. Temel analiz yapılırken üç aşamalı bir yol izlenir; Ekonomi, sektör ve şirket analizleri. Teknik analiz yöntemi, geçmiş fiyat hareketlerine dayanarak hisse senetlerinin gelecekteki fiyatlarını tahmin etmeye çalışır. Teknik analizin temelinde eski fiyatların görünür hale gelmesi yatar. Grafik halinde çizilen fiyatlar, geçmiş dönemin herhangi bir bölümü ile karşılaştırma olanağı verir. Fiyat hareketleri, miktar, zaman ve delirdiğin incelendiği teknik analiz yönteminde başka yöntemlerde geliştirilmiştir. Bunlardan en çok kabul görenler; trendler, işlem hacimleri, formasyonlar ve göstergelerdir. Teknik analiz genel olarak, temel analizin aksine şirketlere bağımlı değildir. Teknik analize göre, hisse senedi fiyatları mali tablolar göz önüne alınarak ölçülemez. Çünkü mali tablolar ilgili olduğu dönemin son gününün verilerini içerdiğinden, açıklandıktan gün eskimişlerdir. Mali tablolardan önceden haberdar olanlar, fiyatları zaten etkilemişlerdir. Eğer, hisse senedinin borsa fiyatı, sadece gerçek fiyata göre oluşuyor ise, teknik analiz yöntemine gerek kalmayacağı açıktır. Hisse senedi piyasasında yapılan gözlemler, fiyatların sadece gerçek fiyata bağlı olarak oluşmadığım göstermektedir. Hisse senedi fiyatları, firmanın kendi iç dinamikleri haricinde yatırımcı psikolojisine bağlı olarak dalgalanmalar gösterir. Teknik analiz yöntemi bu fiyat dalgalanmaları ile ilgilenir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effort of estimating the trend for the future share prices ise one of the subjects investors mainly dwell on. Share prices' showing more undulations man offer investment means has caused the exposure of many analysis methods. The two most widely used methods in evaluation of shares are basic analysis and technical analysis methods. Basic analysis method tends to find out the real value of share. By means of this method, every information related to share is gathered, commented on and some conjectures about the future are exposed. The basic facts like economic developments, competition conditions, management skills liquidation, financal structure, which determine the share price are analyzed. During the basic analysis three ranks are followed. Finance analysis, sector analysis and company analysis. By considering the former prices, technical analysis method tries to estimate the future share prices. In the essence of technical analysis lies the former prices' being in the state of consideration. The prices' being shown in a graphic gives the apportunity of comparison with any section of past. Technical analysis method, in which price movements, amount, time and profundity are examined, has exposed some other methods as well. Trends, performance size, formations and indicators. Contrary to basic analysis, technical analysis generally doesn't depend on companies. According to technical analysis, share prices cannot be evaluated by means of finance diograms. As finance diograms consist the last day of relevant term, they are considered ancient when exposed. Those who are informed of the finance diagrams before hand effect the prices. If the stock exchange quatation of share is determined with reference to real value, the technical analysis method's being needless is clear. Observations of share stock exchange indicate that real price are not the only things that effect prices. Besides the internal dynamics of company, the psychology of investors cause price undulations. Technical analysis method concerns with these price undulations. T.C YÜKSEKÖ?RETİM M1ÜL0 WKOMAMASYON MEEKEZİ