Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye'de uygulanan yabancı dil öğretim programlarının karşılaştırılması
The comparison of foreign language curriculums applied in both European Union countries and Turkey
  1. Tez No: 190176
  2. Yazar: HİDAYET TOK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEBAHATTİN ARIBAŞ, Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AKDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu araştırma, Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye'de uygulanan yabancı dil öğretimprogramlarının ( ngilizce) benzerlik ve farklılıklarını belirlemek üzere yapılmıştır.Araştırmada var olan bir durum var olduğu şekliyle ortaya koymaamaçlandığından tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanıldığındanevren ve örneklem tayinine gidilmemiştir. 25 AB ülkesinden sekiz ülke (Almanya, Fransa,talya, sveç, Hollanda, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan) Araştırma konusuyapılmıştır. Öğretim programları ve uygulamaları ile ilgili bilgi literatür taraması ilekütüphane ve internetten elde edilen belgelerden sağlanmıştır. Araştırmada, Söz konusuülkelerin yabancı dil öğretim programlarının ( ngilizce) uygulamaları ve tarihçeleri hakkındabilgi verilerek programların ayrıntılı betimlemeleri yapılmış ardından programlar arasındabenzerlikler ve farklılıklar belirtilmiştir. Programlar hedef, içerik, eğitim durumları ve sınamadurumları açısından da karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar yorumlanarak önerilergeliştirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre:1. AB ülkelerinde lköğretim birinci kademede yabancı dil öğretim programlarında ağırlıklıolarak dinleme ve konuşma becerilerine ağırlık verilirken, Türkiye lköğretim ngilizceÖğretim Programında dört dil becerisine (dinleme, konuşma, okuma, yazma) ağırlık verildiğigörülmektedir.2. AB ülkelerin ve Türkiye lköğretim ngilizce Öğretim Programında hedefler öğrenmesürecini yansıtmaktadır. Bu bulguların ışığında Türkiye lköğretim ngilizce ÖğretimProgramında hedef ve davranış yazma ilkelerine uyulmuştur. AB ülkelerin programlarındasosyo-kültürel öğeler ve kültürleri anlamaya yönelik hedefler bulunurken Türkiye lköğretimngilizce Öğretim programında böyle hedefler bulunmamaktadır.3. ncelenen AB ülkelerin programında içerik ile metodoloji ile iç içe verilmiştir. Türkiye vebazı AB ülkelerin program içeriği genel olarak hedeflerle tutarlı olduğu görülmektedir.4. Türkiye lköğretim ngilizce Öğretim Programı Avrupa Dil Kriterlerine uygun olaraktasarlanmıştır.5. Türkiye ve AB ülkelerin lk ve ortaöğretim seviyesinde yabancı dil ngilizce programlarıneğitim durumlarında, öğretmenlerce göz önünde bulundurulması gereken ortak unsurlarbelirtilmiştir. Bunlardan bazılar: yabancı dil dersinin öğrenci merkezli olması, öğretmentarafından öğrencilerin aktif olmalarının sağlanması, etkinliklerin oyuna dayalı olması, sözeldile öncelik verilmesi, öğrenci motivasyonunu sağlayan, öğrenme isteğini sürekli geliştirecekortamların oluşturulması ve görsel-işitsel özgün dokümanlara yer verilmesi.6. Gerek Türkiye ve gerekse de AB ülkelerin ngilizce Programlarının eğitim durumlarındaönerilen materyallerin son teknolojiye uygun oldukları görülmektedir.7. AB ülkelerin (Fransa, Almanya, talya, sveç) programında da süreç değerlendirme sözkonusudur. Bu yönüyle Türkiye lköğretim ngilizce Öğretim Programı AB ülkelerinprogramına uyum sağladığı gözlenmiştir. Öğrenci gelişimleri gözlenmekte ve dosyalaraaktarılmakta ve Portfolyo değerlendirme ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims at determining the similarities and differences between theEnglish Curricula applied in primary and lower secondary education in EU countries andTurkey.In this research, survey method has been used since the aim of this research is topresent the existing situation as it is. The subject of the research is constituted of 8 EUcountries (Germany, Czech Republic, France, Netherlands, Sweden, Italy, Hungary, andGreece). The information about the curricula and their application has been gatheredtogether by the review of literature via Internet. In this research, the detail description ofcurriculum has been carried out by giving information about EU countries? foreignlanguage curriculum (English), their applications and their historical backgrounds, andthen, the similarities and differences between the English Curricula have been identified.The comparison of English curriculum in EU countries and Turkey is made in respect ofthe objectives, the contents, the learning situations and the testing situations. The findingshave been interpreted and recommendations have been made.According to the results of the research:1. Listening and speaking skills are focused in foreign language curriculum in the firststage of primary education in EU countries, but in Turkey, four main skills (listening,speaking, reading, writing) are focused.2. Objectives reflect learning process in English curriculum in both Turkey and EUcountries. Writing principles of objectives and behaviors are followed in Turkishcurriculum. Objectives related to Socio-cultural element and intercultural understandingexist in English curriculum of EU countries but such objectives are not exist in Englishcurriculum in Turkey.3. The content and the methodology are presented one within the other in Englishcurriculum in EU Countries (investigated) and it is seen that generally the content isconsistent with objectives in English curriculum in both Turkey and EU countries.4. English curriculum in Turkey is designed as compatible with Common EuropeanFramework5. In learning situations of English curriculum of both Turkey and EU Countries,common items that should be considered by teachers are determined as: foreign languageshould be student-centered, teachers should let students be active in the class, classactivities should be depended on games, oral language practices should be given priority,learning situations supplying students? motivations and fostering learning desire should becreated , original audio-visual documents should be supplied.6. It is seen that the advised materials for teaching in learning situations of Englishcurriculum of both Turkey and EU Countries are compatible with the latest technology.7. Process evaluation is existed in the curriculum of the EU countries (France, Germany,Italy, Sweden). In this respect, Turkish curriculum is complied with EU countries? Englishcurriculum. Students? improvements are observed and filed, portfolio assessment is givenpriority.