Türkiye'deki KOBİ'lerin sorunları, çözüm önerileri ve sağlanan destekler
- Tez No: 190181
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LÜTFİHAK ALPKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, işletmelerin belirlemiş oldukları stratejik hedeflere ulaşmakonusunda üretim yönetimi, pazarlama yönetimi, finans yönetimi, örgütlenme veişletme yönetimi, elektronik ticaret yönetimi ile ilgili faaliyetlere verdikleri önem vebu faaliyetleri işletmelerinde başarma düzeyleri arasındaki ilişkiye bakılarak, bufaaliyetlerle ilgili olarak sağlanan teşviklerden haberdarlık, kullanım ve memnuniyetdurumlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır.Araştırma amacıyla, Yalova'da imalat sektöründe faaliyet gösteren 112 sanayiişletmesinden 73 işletme ile birebir görüşme yapılarak veri toplanmış ve bu verileranalize dahil edilmiştir.Yapılan analizlerden işletmelerle ilgili çok farklı bulgular elde edilmiştir.Bunların en önemlileri şu şekilde sıralanabilir: İşletmelerin stratejik hedeflerineulaşırken yapması gerekli üretim yönetimi, pazarlama yönetimi, finansman yönetimi,örgütlenme ve işletme yönetimi, elektronik ticaret yönetimi ile ilgili faaliyetlerin çokfazla önemli olduğunu düşünmelerine rağmen işletme içersinde bu faaliyetleribaşarma düzeyleri düşük çıkmıştır. Bununla birlikte bu faaliyetleri desteklemekamacıyla sağlanan teşviklerden haberdarlık, kullanım ve memnuniyet durumları daçok düşüktür. İşletmelerle yapılan görüşmelerde teşviklerden yararlanma konusundabürokrasinin fazlalığından kaynaklanan sorunların olduğu da açığa çıkmıştır. Ayrıcaişletmeleri teşviklerden uzaklaştıran bir diğer önemli etken ise ülkemizde yaşananekonomik krizlerin etkisinin halen daha devam etmesidir.Son olarak, yapılan bu analizlerin ışığında, uygulamaya yönelik olarakyöneticilere ve gelecekte bu konuda araştırma yapacak kişilere çeşitli önerilersunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is aimed to determine notification from the incitements, usage andsatisfaction relating to these activities by researhing the success level relations at theenterprises and the activities?s importance about accessing to the determinedstrategic aims which are production management, marketing management, financialmanagement, organization and enterprise management, electronic trade management.Due to the aim of the researching, the datas are collected from 73 enterprisesof 112 industrial interprises which display activity in production sector in Yalova andthese datas are included to the analysis.There had been very different findings about the enterprises after the analysis.The most important ones can be lined up as: production management, marketingmanagement, financial management, organization and enterprise management,electronic trade management which are necessary for the strategic aims, had lowsuccess levels in spite of thinking as important. Also notification from theincitements, usage and satisfaction that provide these activities are very low. Theproblems due to the bureaucracy overage are liberated after the meetings which wereabout benefiting from the incitements at the enterprises. Also another importantcause that repress the enterprises from the incitements is ongoing ecomonic crisis inour country.Finally, various proposals are presented to the managers about the applicationand the people who will research in the future due to the analysis that were made.