Değer farklılaşmalarının sosyolojik boyutu (Malatya örneği)
- Tez No: 190180
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TANER TATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Değerlerin toplumda merkezû bir konumu bulunması, onların sosyolojik olarakincelenmesini ve araştırılmasını gerekli kılar. Değerler, soyut izafi tasvip hükümleri olmaklabirlikte, hem bireysel hem de toplumsal alandaki özellikleri ve etkileri dolayısıyla, insanhayatının önemli somut gerçekliklerini oluştururlar. Değerler insan psikolojisinin vedavranışlarının temel organize edicileridir. Değerler sosyal kurumların, birliklerin vegrupların şekillenmesine etki etmekte ve böylece sosyal yapıya rengini kazandırmaktadırlar.Aynı zamanda değerler, sosyal gelişme, değişme ve sosyal çözülme gibi dinamik sosyalsüreçlerin temel belirleyici faktörleridirler. Bu açıdan toplumun, tanımlanması, farklılaşmasıve yeni bünyevi özelliklerin kazanılmasıyla, sosyal değerler arasında önemli bir ilişki vardır.Bu çalışmadaki esas amacımız, çağdaş psikolojide ve sosyolojide kullanılmakta olan çokgenel ve gevşek değer tanımlarının belirsizliğini ortadan kaldırmak; sosyal bilimlerde değerkavramının ve olgusunun uygulamayla desteklenmiş, kuramsal bir izahını yapmak olmuştur.Bu amaçla çalışmada öncelikle değer kavramının sosyolojik bir izahını yapıldıktan sonra,değer kavramının tanımlanması ile alakalı olan, değerler sistemi, değerler hiyerarşisi, değerlersınıflaması, değer çatışmaları gibi konular verilerle birlikte incelenmiştir. Yine çalışmaiçerisinde değerlerin kabulünde, yaşatılmasında ve değişmesinde etkili olan bazı değişkenlerinetkisi, uygulamadan elde edilen verilerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
That values have a central position in society requires them to be inquired andstudied. Although values are abstract, relative and approval verdicts, they constitute concreterealities of human life as a consequence of their effects and features in both individual andsocial fields. Values are main organizators of human psyche and behaviour. Affecting theshape of social institutions, unions, and groups values make the social construction get itscolour. Morover, values are the main determinative factors of dynamic social processes suchas social progress, change and resolution. From this perspective there is a connection betweenthe definition of society, its differentiation, its gaining new physical features and socialvalues.The purpose of this study is to clear away the very general and loosedefinitions of value mostly used in contemporary sociology and psychology, and to provide atheoretical explanation to the concept of value in social sciences which is supported bypractical applications.For this reason, after providing a sociological explanation of value, thetopics connected with the definition of the concept of value such as value systems, valuehierarchies, value classifications, and value conflicts are studied appealing to relevant data.Finally, the effects of some variables in acceptance, change and protection of values areexplained according to the data taken from application.