Parçalanmış aile çocuk ilişkisinin sebep olduğu sosyal problemler (Malatya uygulaması)
Social problems by broken family-children relationship (application in Malatya region)
  1. Tez No: 190182
  2. Yazar: ÜNAL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Tarihin en eski kurumu olan aile, toplum için büyük önem taşıyan fonksiyonlar yerinegetirmektedir. Nüfusu yenileme, ekonomik bir birim olma, kültür aktarma, çocuğu eğitme vesosyal hayata hazırlama bu fonksiyonlar arasındadır. Çocuk, en iyi şekilde aile ortamındaeğitim almakta, sosyalleşmekte ve sağlıklı bir kişilik kazanmaktadır. Ailenin ölüm veboşanma yoluyla parçalanması, ilgi ve desteğe en fazla ihtiyacı olan çocuğu olumsuzetkilemektedir. Ailenin parçalanmasıyla, çocuğun eğitim ve sosyalleşme süreci kesintiyeuğramakta; sağlıklı bir yetişkin olması engellenmektedir. Dolayısıyla, ailenin parçalanması,çocuğun bazı sosyal problemler yaşamasına neden olmaktadır.Bu düşüncelerden hareket eden araştırma, iki bölümden meydana gelmektedir.Araştırmanın birinci bölümünde, aile kavramına ait teorik bilgiler verilerek, parçalanmayaneden olan faktörlere yer verilmiştir. kinci bölümde ise, uygulamadan elde edilen bulgulardeğerlendirilmiştir. Uygulamaya 280 parçalanmış aile çocuğu, 280 de tüm aileye sahip çocukolmak üzere toplam 560 çocuk dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Family, the oldest institute in the history, fulfills some functions which are vitallyimportant for the society. Renewing the population, being an economic unit, transferringculture, educating and preparing the children for the society are among these functions. Achild gets his/her education, becomes socialized and acquire a healthy identity best in a familyenvironment. The breakup of the family due to either deaths or divorces affects the childrennegatively. With the breakup of the family, the education and socialization process of thechildren ceases and prevents him/her from being a healthy adult. Therefore, the breakup of thefamily causes some social problems for the children.Driven by these considerations, this study consists of two parts. In the first part of thestudy, theoretical information about the family and factors causing the breakup of family hasbeen presented. In the second part, the findings obtained from the application have beenassessed. The application involves totally 560 children, of whom 280 have a broken familyand the other 280 have a united family.