Soğuk savaş sonrası dönemde ABD’nin ortadoğu coğrafyasında uyguladığı güvenlik politikaları ve bu politikaların Türkiye üzerine yansımaları
  1. Tez No: 190315
  2. Yazar: ÖNDER ÖNGÖR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDÜLKAYYUM KESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ABD'nin Ortadoğu'ya ilgisi, kuruluşundan önce başlayan misyonerlikfaaliyetlerine dayanmaktadır. Bu faaliyetler, I.Dünya Savaşı'na kadar ticari vekültürel alanda, fazla bir gelişme göstermeden devam etmiştir.I.Dünya Savaşı'na istemeyerek de olsa dahil olan ABD, savaş sonrasında,özellikle insani sebeplerle Ortadoğu ile ilgilenmeye başlamıştır. Savaş esnasında veöncesinde, söz konusu bölgeden ABD'ye göç eden bazı azınlıkların da bu ilgiyekatkısı olmuştur. Böylece bölgenin stratejik ve ekonomik önemini anlayan ABD,Ortadoğu politikasını bu temel üzerine kurmaya başlamıştır.Zaman zaman değişiklikler göstermesine rağmen, II.Dünya Savaşı sonunakadar bölge ile ilgili genel politikasını değiştirmeyen ABD, bu tarihten (1945) sonra,Sovyetlerin bir tehdit olarak ortaya çıkmasıyla birlikte, Ortadoğu politikasını,Sovyetler Birliği'nin yayılmasını engellemek şeklinde değiştirmiştir. Bu politikasoğuk savaş döneminde devam etmiş ve SSCB'nin dağılmasıyla birlikte yeni birboyut kazanmıştır.Soğuk savaş sonrasında ABD, Ortadoğu'yu doğal kaynaklarının zenginliği iledeğerlendirmekte ve politikasını buna göre tayin etmektedir. Ortadoğu'nun özelliklezengin petrollerine ihtiyacı olan ABD, bölgenin bu zenginliğini kendinden başka birgücün tekeline almasını arzu etmemektedir ve ABD'nin bugün izlediği politika buesasa dayanmaktadır. Bölgedeki bugünkü belirsizlik ise, ABD'nin politikaları ileparalellik arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The USA?s interest to Middle East is related with the missionary activitieswhich had started before Her founding. Until the World War-I, these activities incultural and commercial areas had lasted without further improvement.Reluctantly entering the World War-I, the USA began to develop interest inthe Middle East after the war, especially for humanitarian reasons. Minorities,immigrated from this region during and post-war period, brought about the increaseof this interest. Thus, USA noticed the strategic and economic importance of theregion and began to establish her Middle East politics on this base.Varying from time to time, the U.S. politics about the Middle East stood stillaround the same basics until the World War-II, but with the rising Soviet threat afterthe war the U.S. had to shift her route in the region in order to do away with theSoviet spread. Sticking with these politics during the Cold War Period, the U.S.began a new Era after the disintegration of the Soviet Union.During the post-Cold War period the U.S. evaluates the Middle East withrespect to the region?s wealth in natural resources and hence determines her politicswithin these lines. The U.S. demands the rich oil deposits of the Middle East anddoesn?t want to share this cake with any other power and has been basing her politicson this principal. The chaos in the region nowadays is closely parallel to the U.S.politics.