Kalkınmada öncelikli yöreler uygulaması: Zonguldak örneği
Prior regions in development: An application on Zonguldak region
  1. Tez No: 190353
  2. Yazar: DERYA NUR KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEVKET TÜYLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bölgesel kalkınma kavramı, II. Dünya Savaşı sonrasında 1950'lerde ortayaçıkmıştır. Bu dönemde bölgelerarası dengesizliklerin giderilmesi sorunu devletgüdümünde yapılan yatırımlarla ortadan kaldırılmaya çalışılıyordu. 1970'leregelindiğinde, yaşanan değişimler, bölgesel kalkınma teori ve politikalarında da değişimiberaberinde getirmiştir. Önceki dönemin aksine, 1970'lerden sonra liberalleşmeakımının da etkisiyle bölgelerarası gelişmişlik farklılıklarını azaltma sorunu, artıkhükümetin direkt müdahalesi ile değil, yönlendirici olarak rol aldığı özel sektöröncülüğünde bir gelişme yaklaşımı çerçevesinde olmaktadır.Bölgelerarası gelişmişlik farklarını azaltmaya yönelik politikalar, öncelikle gerikalmış bölgelerin kalkındırılmasına yönelik olmalıdır. Bu bağlamda Türkiye'deuygulanan temel politika araçlarından birisi göreli olarak daha az gelişmiş illerdenoluşan KÖY uygulamasıdır. Planlı dönemin başından günümüze kadar çeşitli kapsam veuygulama farklılıkları ile günümüzde halen devam eden bu yöntem, istenilen düzeydebaşarı sağlayamamıştır. Bu çalışmada KÖY uygulamasının etkinliği bu kapsam içindebulunan Zonguldak örneğinde araştırılmıştır. Sonuçta il içinde, tek başına KÖYuygulamasının yeterli olmadığı görülmüş, ek uygulama ve desteklere ihtiyaç olduğubelirlenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucu ilde hükümet yönlendirici olarak varolduğu ve rekabet edebilir düzeyde girişimciliğin geliştirilebildiği sürece ekonomisinincanlanacağı, KÖY uygulamasının bölgeler arası eşitsizlikleri kapatıcı yönde etkigösterebileceği anlaşılmıştır.Anahtar KelimelerBölgesel Kalkınma, Kalkınmada Öncelikli Yöre, KÖY Uygulaması Zonguldak Örneği
Özet (Çeviri)
The concept of regional development was emerged after World War II in 1950s.At those times, the inequalities between the regions have been tried to be reduced by theinvestments done by the government. The changes in 1970s have brought some changes inregional development theory and policies. In contrast to the previous period, after 1970swith the impact of liberalization movements, the matter of solving the interregionalinequalities has started to be done under the leading of private sector , by the guidance ofthe government rather than its direct intervention.The policies aimed to reduce the developmental disparities between the regionsshould primarily aim to develop the underdeveloped regions. In this respect, one of themain policy instruments applied in Turkey is ?Prior Regions in Development? applicationwhich consists of the relatively less developed cities. This method, which has been appliedwith some modifications and with different scopes since the beginning of the plannedperiod, hasn?t been able to obtain the desired results. In this study, the method is tried to besearched in Zonguldak case which is within the scope of the same application. Thus, inZonguldak, the Prior Regions in Development application alone is not found enough and itis seen that some extra applications and support are required. Finally, it is defined that theapplication can be successful to reduce the disparities between the regions andZonguldak?s economy can revitalize itself provided that the local government exists withits guidance, and initiatives are developed enough to compete.KeywordsRegional Development, Prior Region in Development, Zonguldak as a prior region indevelopment