Güreşcilerde müsabaka öncesi kısa süreli kilo kaybının kuvvet ve dayanıklılık üzerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effects of weight loss on wrestlers in a short term before competition on strength and endurance
- Tez No: 19039
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET HAMDİ TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırmamız ile Üniversitede okuyan ve elit spor yapan güreşçilerin 48 saatlik bir zaman periyodunda kombine bir şekilde (Perhiz, sıvı alımında kısıtlama ve antrenmanla terleme) % 5 kilo kaybederek kilo kaybı öncesi, kilo kaybını müteakip ve 16-18 saatlik toparlanma-kilo alma sonrası güreşçide fizyolojik performans ve kan elektrolitlerinde meydana gelen değişiklikleri tespit edilmiştir. Testler, genel dayanıklılık, temel kuvvet, çabuk kuvvet ve aerobik kapasiteyi ölçme, Kan ölçümleriyle de elektrolitlerde meydana gelen değişiklikleri ölçmek için üç aşamalı olarak uygulanmıştır. 1. aşama kilo düşme öncesi ölçümler, 2. aşama 48 saat içinde % 5'lik kilo kaybı sonrası ölçümleri, 3. aşama 16-18 saatlik toparlanma sonrası ölçümleri içermiştir. Araştırmamız ile elde edilen bulgulara göre Üniversitede okuyan ve elit spor yapan güreşçilerimizin fizyolojik karakteristikleri A.B.D, Kanada ve Japonya Milli takımı güreşçilerinin özellikleri ile paralellik göstermektedir. Araştırmamıza katılan güreşçilerin genel ve bölgesel kas dayanıklılığı 48 saat içerisinde % 5 kilo kaybetme sonucu istatistik52 anlamda etkilenmektedir. Bu etkilenmenin bölgesel olarak değişimiyle birlikte 16-18 saatlik toparlanma sonrası devam ettiği gözlenmiştir. Araştırmamızın sonuçları % 5'lik kilo kaybının temel kuvvet üzerinde istatistik anlamda etkili olduğunu göstermiştir. Bu etkilenmenin dayanıklılığa oranla daha az, fakat 16-18 saatlik toparlanma sonrası da devam ettiği gözlenmiştir. Araştırmamız sonuçlan % 5 kilo kaybının çabuk kuvvet üzerinde olumsuz yönde istatistik anlamda etkili olduğunu göstermiştir. Bu etkilenme toparlanma kilo alma sonrası da devam etmektedir. Araştırmamız sonuçlarına göre Aerobik kapasitenin de % 5'lik kilo kaybına bağlı olarak istatistik anlamda etkili olduğu gözlenmiştir. Bu etkilenme kilo alma sonrası da devam etmektedir. Kan ölçümleriyle kilo düşme öncesi ve kilo düşme sonrası Na, K, Ca, ve Kan Şekeri ölçülmüştür. Na, Ca ve Kan şekerinde istatistik anlamda bir değişiklik bulunamamıştır. K,'ise kilo düşmeye bağlı olarak % 10.85'lik bir artış meydana gelmiştir, istatistik anlamda bir değişiklik gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
53 ÖZET (İngilizce) EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF WEIGHT LOSS ON WRESTLERS IN A SHORT TERM BEFORE COMPETITION ON STRENGTH AND ENDURANCE In our study, we have applied on univercity students who one into elite wrestlers, by having them lose 5 % of their weight, after a period of 48 hours (by diet, reduction of liquid in take and sweating by training). We have determined changes in physiological performance and in blood electrolytes before weight loss, follojwing weight loss and during a 16-18 hours of recovery (weight gaining) period. Tests have been applied in three parts in order to measure general endurance, basic strength, rapid strength, aerobic capacity and changes in blood electrolytes. 1 st stage, measurements before weight loss, 2 nd stage, measurements after weight loss of % 5 in a period of 48 hours, 3 rd stage, measurements after a recovery (weight gaining) period of 16-18 hours. We have observed that as a results of our studies made on univercity students who one in to elite wrestlers, their physiological characteristics parallelism with those national team wrestler of Canada, Japan and U.S.A. Local and general muscle endurance of the wrestlers involved in our studies has been effected in statistically54 meaningful, following 5% weight loss in 48 hours. This effect has been seen also following 16-18 hours recovery period, varying in different locations. The results of our research has showed statisticaly meaningful 5% weight loss has effected basic strength. When compared with the effect on endurance, this effect was less but continued during the 16-18 hours recovery period. According to the result of our studies 5% weight loss effected rapid strength negatively on statistically meaningful. This effect has been observed to continue following the resting period. According to the result of our study 5% weight loss effected earobic capacity statistically. This effect has been observed to continue following gaining weight. Na, K, Ca and blood sugar has been measured in blood tests before and after weight loss. No statistically changes has been found in Na, Ca and blood sugar values. K+ raised % 10.85 by the effect of weight loss. A statistically meaningful change was observed.