Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda hipertansif retinopati ile endotel fonksiyon bozukluğu, hsCRP, sTWEAK ve ADMA ilişkisinin araştırılması
The association between hypertensive retinopathy with endothelial dysfunction, ADMA, sTWEAK and hsCRP in patients with essential hypertension
- Tez No: 324874
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Kardiyoloji, Eye Diseases, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
GİRİŞ: Hipertansiyon (HT) önlenebilir ölüm nedenlerinin başında gelen, sistemik bir hastalık olup ciddi komplikasyonlara sebep olması ve toplumda sık görülmesi nedeniyle önemli bir halk sağlığı problemidir. Tüm dünyada bir milyardan fazla insanı etkilemektedir. Aterosklerotik kalp damar hastalıklarının (KDH) etyopatogenezinde önemli bir yere sahip olan HT, yalnızca koroner arterleri değil bütün arteryel sistemi etkilemektedir. Endotel disfonksiyonu (ED) ve damarda artmış mikroinflamasyona sebep olarak aterogenezde rol almaktadır. Retinopati; kronik hastalıkların retinal arter ve venüllerde meydana getirdiği değişiklikleri tanımlayan bir hastalıktır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda özellikle ilerlemiş hipertansif retinopati ile KAH ve BDH arasında oldukça yakın bir ilişki gösterilmiştir.Bu çalışmada amacımız erken dönem hipertansif retinopati ile aterogenez sürecinde oldukça önemli bir yer tutan endotel disfonksiyonu ve damarsal mikroinflamasyon belirteçlerinin ilişkisini araştırmak ve eğer bir ilişki varsa bunun yapılacak daha geniş ölçekli çalışmalar ile klinik faydalanabilirliğini ortaya koymaktır.GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırmaya Esansiyel Hipertansiyon tanısı ile takip ve tedavi edilen hastalar (n:73) ile kontrol amaçlı başvuran sağlıklı olgulardan (n:26) oluşan toplam 99 kişi alındı. Hastalarda endotel fonksiyon bozukluğunu saptamak için Celermajer ve ark. tarafından tarif edilen; girişimsel olmayan bir yöntem olan Akım Aracılı Genişleme (flow mediated dilatation-FMD) ve Nitrogliserin Aracılı Genişleme (nitroglycerin mediated dilatation-NMD) işlemleri yapıldı. Endotel fonksiyon bozukluğu belirteci olarak son zamanlarda kullanımı oldukça yaygınlaşan Asimetrik dimetilarginin-ADMA ile damarsal mikroinflamasyon belirteci olarak sTWEAK ile hsCRP düzeyleri çalışıldı. Hastaların retinopati taraması yapıldı. SPSS 15.0 programı kullanılarak istatistiksel analizler yapıldı.BULGULAR: Hasta grubunun yaş ortalaması (48,74±12.2) ve kontrol grubunun yaş ortalaması (38,62±8,7) idi. Hipertansif hastaların ortalama hastalık süresi (6,7±5,7) idi. Hipertansif hastalar ile kontrol grubunun arteriyel kan basıncı (AKB) ortalaması sırasıyla (140,1±13,7 / 86,1±10,7) (107,12±10,0 / 65,38±10,2) saptandı. Hipertansif hastaların %60,3 (n:44) ünde HTRP var iken %39,7 (n:29) sinde yoktu. Retinopati olanların %52,1 i evre 1 iken %8,2 si evre 2 olarak saptandı. Hipertansif hastalarda, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında hsCRP, sTWEAK ve ADMA (sırasıyla p=0,011, p=0,001, p=0,001) düzeyleri anlamlı şekilde yüksek saptandı. FMD-NMD ölçümleri beklendiği gibi hipertansif grupta daha düşük olarak ölçüldü, FMD de yaklaşık %15'lik bir azalma gözlendi (p= 0,36). Hipertansif hastalarda retinopati olan ve olmayan hastalar ile kontrol grubu arasında yapılan karşılaştırmada FMD ve NMD oranlarının anlamlı şekilde retinopatili grupta düşük olduğu görüldü (p=0,033). Yine hsCRP, STWEAK ve ADMA düzeyleri retinopatili olgularda anlamlı şekilde yüksek bulundu (p=0,039, p=0,001, p=0,001). Retinopatili ve retinopatisi olmayan hastaların kendi aralarında yapılan değerlendirmede FMD-NMD ölçümleri retinopatili grupta daha düşük bulundu ve bu istatistiki açıdan anlamlı idi (p=0,012, p=0,012).TARTIŞMA: Öteden beri hipertansif hastalarda ilerlemiş retinopati ile KAH ve BDH gibi KDH'ları arasında yakın bir ilişki olduğu ifade edilmiştir. Ancak erken evre retinopati ile mevcut durum arasında ki ilişki konusunda yayınlar yetersizdir. Bu çalışmada evre 1 ve evre 2 HTRP li hastalarla sağlıklı kontrol grubu karşılaştırıldığında; HTRP'si olan hastalarda HTRP'si olmayan hastalara ve kontrol grubuna göre endotel fonksiyon bozukluğunda daha fazla artış olduğu ve bunun istatistiki açıdan da anlamlı olduğu saptanmıştır (p=0,033). Yine retinopatisi olan hastalarda damarsal inflamasyon belirteci olarak kabul edilen hsCRP ve sTWEAK düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti. Aterogenezde önemli bir yer tutan endotel disfonksiyonunun ve damarsal mikroinflamasyonun erken evre HTRP'li hastalarda da artmış olduğu sonucuna ulaşılmıştır.SONUÇ ve ÖNERİLER: ED, HT etyolojisinde suçlandığı gibi HT a bağlı komplikasyonların ortaya çıkmasında da önemlidir. ED erken evre HTRP'li hastalarda da artmış olduğundan bu hastaların tedavisi planlanırken retinopati taramasının yapılması uygun olacaktır. ED'nin hipertansif hastalarda erken dönemde tespiti için gerekli laboratuvar tetkiklerinin yapılması ve bu hastalarda ED'yi düzeltici tedavi seçeneklerinin (ACEİ, egzersiz, yaşam tarzı değişkliği vb.) daha dikkatli değerlendirilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Esansiyel hipertansiyon, hipertansif retinopati, endotel disfonksiyonu, damarsal mikroinflamasyon,
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Hypertension (HT) is a systemic disease, one of the leading cause of preventable death and a major public health problem because of causing serious complications and seen commonly in society. Affects more than one billion people around the world. HT, which has an important role in pathogenesis of atherosclerotic cardiovascular diseases (CVD) affects the whole arterial system, not only the coronary arteries. Plays a role in atherogenesis by causing endothelial dysfunction (ED) and increasing vascular microinflammation. Retinopathy is a disease that defines the changes at retinal arteries and venules caused by chronic diseases. However it is shown at recent studies that there is a is quite a close relationship especially between advanced hypertensive retinopathy and CAD, CVA.In this study, we aimed to investigate the relationship between markers of endothelial dysfunction and vascular mikroinflamasyon, which has quite an important place at process of early hypertensive retinopathy and atherogenesis; and to determine the potential clinical benefit with a larger-scale studies if there is a relationship.MATERIAL AND METHODS: A total of 99 people consisting of patients with a diagnosis of essential hypertension (n = 73), healthy (n = 26) were included to the study. Flow Mediated Dilatation (FMD) and nitroglycerin Mediated Dilatation (NMD) process which are non-invasive methods described by Celermajer et al were performed to determine the endothelial dysfunction in patients. Asymmetric dimethylarginine-ADMA as a marker of endothelial dysfunction, and hsCRP, sTWEAK levels were measured with as a marker for vascular mikroinflamasyon. Retinopathy screening was done by same person. Statistical analyzes were performed using SPSS 15.0 program.RESULTS: The mean age of the patient group was (48.74 ± 12.2), the mean age of the control group was (38.62 ± 8.7). Hypertensive patients mean disease duration was (6.7 ± 5.7). The average arterial blood pressure (ABP) of Hypertensive patients and control group vere respectively, (140.1 ± 13.7 / 86.1 ± 10.7) (107.12 ± 10.0 / 65.38 ± 10.2) were detected. 60.3% of hypertensive patients (n = 44) had HTRP, 39.7% (n=29) had not. 52.1% of those with retinopathy were stage 1, 8.2% were stage, found to be. Hypertensive patients compared with controls; hsCRP, ADMA and sTWEAK (p= 0.011, p = 0.001, p=0.001) levels were significantly higher in hypertensive group. FMD-NMD measurements were lower in the hypertensive group as expected but it was not statistically significant (p= 0.36 / 0.85). FMD and NMD rates were significantly lower in patient with retinopathy (P = 0.033). And also hsCRP, and ADMA levels STWEAK retinopathy were significantly higher in patients .(p=0,039, p=0,001, p=0,001). Also, at assessment among the patients with retinopathy and no retinopathy; FMD-NMD measurements were significantly lower at rethinopathy group , and this was statistically significant (P= 0,012, p= 0.012).DISCUSSION : As it is expressed before; there is a close relationship between progressed retinopathy at hypertensive patients and CVD as with CAD, CVA. But the relationship between the current situation with early-stage retinopathy is still not fully elucidated. At this study; patients with stage 1 and stage 2 HTRP compared with healthy control group there is more increase in endothelial dysfunction, in comparison to the patients without HTRP. And it was found to be statistically significant. atherogenesis and vascular micro-inflammation which has an important role in endothelial dysfunction were shown to be impaired in patients with early-stage HTRP.COCLUSION : ED is also important the occurrence of complications due to HT, as it was charged in the etiology of HT. Especially in patients with early-stage HTRP, the presence of increased ED , should be kept in mind. It will be suitable to exemine the required tests for the detection of early form of ED and more careful assessment of corrective treatment options of ED.KEY WORDS: Essential hypertension, Hypertensive rethinopathy, Endothelial dysfunction, Vascularly microinflammation,