Türkiye'de özelleştirme ve özelleştirme çalışmaları sonucu nazilli sümerbank işletmesinin durumu ile karlılık ve verimlilik analizi.
Privatization in Turkey and the situation of Nazilli Sumerbank on the result of privatization application with rantability and productivity analysis.
- Tez No: 190393
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ PETEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Economics, Textile and Textile Engineering, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hazırlayan : Aylin D LEKTezin Adı : Türkiye'de Özelleştirme Ve Özelleştirme ÇalışmalarıSonucu Nazilli Sümerbank şletmesinin Durumu leKarlılık Ve Verimlilik AnaliziÖZBu çalışmanın temel amacı devletin yeniden yapılanma süreci içerisinde önemli yertutan özelleştirme uygulamaları sonucunda, el değiştiren kamu işletmelerinin durumlarınıNazilli Sümerbank örneği üzerinde durularak değerlendirmektir. Bu amaçla konuyla ilgililiteratüre ve daha önce yapılmış çalışmalara dayalı ikincil veri yöntemi kullanılarak amprikbir çalışma gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak Dünyada önem kazanmış ve değişim süreciningereklerinden olan özelleştirme üzerine, ?özelleştirme gerekli mi değil mi?? tartışmasınınyerine ?özelleştirme ne zaman, hangi alanda, hangi koşullarda, hangi işletmelere yapılmalı?sorusunun daha yerinde olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hazırlayan : Aylin D LEKTezin Adı : Privatization in Turkey and The Stituation of Nazilli Sumerbank on TheResult of Privatization Applications with Rantability and Productivity AnalysisABSTRACTThe main goal of this study is to eveluate public companies which has been privatizedin the process of reconstruction of the state on the sample of Nazilli Sümerbank. For this aim,an emprical study has been applied on the basis of the previous studies and literature by usingthe secondary data method. As a conclusion, it is preferred to ask the questions of ?when isprivatization carried on, which field is suitable for the privatization, which conditions shouldbe used and which companies should be privatized?? instead of ?is privatization necessary ornot?? about the privatization which has gained importance for the process of change in theworld.