Hentbolde kontrlateral çalışmanın atış isabetliliği üzerine etkisi
The Effects of counterlateral work on hitting the mork for handball
  1. Tez No: 19043
  2. Yazar: MUSTAFA ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT MURATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
6. ÖZET «Hentbolde Kontrlateral çalışmanın atış isabetliliği üzerine etkisi'*- Ortaokul öğrencilerinden (13-15 yaş grubu) 45 kişilik denek grubu, ile 19 kişilik kontrol grubu oluşturduk. Fiziki yapıları için, antropometrik ölçümlerinin ve atışta isabetlilik için de, atış testlerini yaparak, elde ettiğimiz verileri istatistiki analizlerle yorumladık. Yapılan antropometrik ölçümler ile atış isabeti, puanı arasında yapılan korelasyon analizleri sonucunda, normal el ile çalışan grubun birinci ölçümü ile boyu, kilosu ve kol uzunluğu arasında negatif anlamlı bir ilişki? iki ölçüm farkı ile boyu arasında da pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Diğer grupların test sonuçları ile antropometrik ölçümleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF COUNTERLATERAL WORK ON HITTING THE MARK FOR HANDBALL We. have formed a testing group of 45 fro» the highschool students (between the age 13-15) and control group of 19 persons. For their physical structure; antropometric measurements and tehir ability of hitting the. mark were testecland consequently the obtained data was commented with statistical analyses. As a result of correlation analyses between the points of antropometric measurements and hitting the mark, there is a negative means of relation between the first measurement and height, weight. and arm lenght and between the second measure ment and height the positive means of relation was recorded. A meaning full relation was not founded between the antropomentric measurements and lest results of other groups,-76-. The increase of the points of hitting the mark test were reasonably higher for the group who worked with both hands than the groups worked with their regularly used hands. As a result of hitting the mark tests; it was observed that the group who worked with both hands were more succesfull than the others. To draw a conclusion: We. can tell that the workouts for skill and coordination which should begin in early ages in the technical training is absolutely usefull when it is done bilateral.