İnternet ortamında misyonerlik faaliyetleri ve sanal kilisilerin çalışma yöntemleri
Internet environment being a missionary activites and imaginary churchs work method
  1. Tez No: 190497
  2. Yazar: HASAN YEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Misyonerlik, slam Toplumunun gündemini sürekli meşgul eden bir konudur.Konunun dini yönü olmakla birlikte toplumun büyük bir kesimi konuya siyasi, kültürelve ekonomik açıdan bakmaktadır.Teknolojinin yaygınlaşması o teknolojiyi üretenlerin kültürlerinin deyaygınlaşmasına sebep olmuştur. nsan hayatı için önemli olan birçok şey sanal âlemetaşınmış, e-ticaret, e-devlet, e-okul, e-cami, e-kilise gibi kavramlar gelişmiştir.Bu çalışmamızda internet ortamında faaliyet gösteren sanal kiliselerin yapmışoldukları çalışmalar, sitelerde verilen mesajlar, vaazlar, kullanılan müzikler, Hıristiyanmisyonerlerin slamiyet hakkındaki görüşleri, yapılan misyonerlik faaliyetleri ile dindeğiştirme arasındaki bağlantı araştırılmıştır.Dinsiz insanın olabileceği, ancak dinsiz toplumun olamayacağı düşüncesindenhareketle dine karşı yapılan olumsuz davranışların toplum üzerindeki etkisiaraştırılmış, yetersiz din eğitiminin kültürel yozlaşmayı da beraberinde getireceğivurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Missionary activities are one of the most common subjects discussed in Islamcommunity for a long time. This subject is related with religion but most of the peopleevaluate the subject in a political, cultural and economical manner at the same time.Technological developments play a very important role in human life. So thattechnology producers become able to change the cultures of the societies. And as a resultof this, some values which are vital in human life are transferred to cyber world.Nowadays, some new concepts have been created by technology producers such as e-business, e-state, e-school, e-mosque, e-church and etc..In this dissertation we searched the relationship between the people changingtheir religion and activities carried out by Christian missionary people such as cyberchurches activities, messages, the descriptions, the music and ideas about slam in theweb sites.There is a fact that there may be an irreligious person but never an irreligioussociety in the world. In order to prove this idea the affect of negative behaviors againstreligion in human life is searched in this text. And it is emphasized as a result thatinadequate religion education causes cultural degeneration.