Hareket dergisinin Türk fikir hayatındaki etkileri
The Effect of the magazine called Hareket in the life of Turkish idea
- Tez No: 190502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERVİŞ KILINÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Hareket Dergisi Tek Parti iktidarı döneminde Nurettin Topçu önderliğindeyayın hayatına girmiştir. Dergi, siyaset, felsefe, sanat, edebiyat, kültür gibi bir çokkonunun işlendiği entelektüel bir içeriğe sahiptir. 1939 ve 1943 yılları arasında 12, 1947ve 1949 yılları arasında ise 28 sayı olarak çıkan bu dergi, Nurettin Topçu dışında HilmiZiya Ülken, Remzi Oğuz Arık, Mehmet Kaplan, Ahmet Kabaklı gibi Türkiye'nindüşünce hayatında önemli etkileri bulunan isimlerin yazı yazdığı bir okul işlevigörmüştür.Hareket dergisi, esas olarak Anadolucu milliyetçilik görüşüne sahip, Turancılıkgibi milliyetçilik anlayışlarına uzak, muhafazakar, Yahudi düşmanlığını savunan anti-komünist bir dergidir.Hareket ekolü Türkiye'deki rejime karşı da mesafeli bir duruşasahip olmasına rağmen, yine de rejimle açıkça karşı karşıya gelmemeye özengöstermiştirHareket Dergisi'nin de benimsediği Anadolucu milliyetçilik, Türklerintarihinin 1071 Malazgirt Zaferiyle başladığını ve Türklerin vatanının Anadoluolduğunu, Anadolu'nun İslam'la harmanlandığını savunmaktadır. Milletinoluşumunda; tarih, coğrafya, iktisadi şartlar, din ve kültürün önemli olduğu Anadolucumilliyetçiliğin görüşleri arasındadır.Hareket Dergisi'nin savunduğu bu görüşleriyle dönemin bazı düşünceekolleriyle ortak noktalar taşımakla birlikte, onlardan önemli ölçüde de ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTThe“Hareket”Magazine was first published by a team headed by NurettinTopçu at the era of one-party democracy in Turkey. The magazine had anintellectual context, and addressed many fields such as politics, philosophy, arts,literature, culture, etc. Published for 12 issues from 1939 to 1943, and for 28issues from 1947 to 1949, this magazine acted as a specific school comprising ofsuch portraits, besides Nurettin Topcu, including Hilmi Ziya Ulken, RemziOguz Ank, Mehmet Kaplan and Ahmet Kabakh, all of whom considerablyaffected the Turkey's life of thoughts.The“Hareket”Magazine adopted such a conservative, anti-semitist andanti-communist ideology that mainly supported the Anatolian Nationalism, butkept away from such nationalist movements as Turanism. Though the“Hareket”school also kept distant to the then ruling regime in Turkey, it tookcare of not creating a clear and direct conflict with the regime.The Anatolian Nationalism, which was supported even by the HareketMagazine, defends that the Turkish history commenced with the MalazgirtVictory in 1071, and the Turkish homeland is Anatolia, and that this land iscollated by Islam. The Anatolian Nationalism supports such opinions asthat the history, geography, economic conditions, religion and culture areimportant factors in the formation of a nation.Though the opinions defended by the Hareket Magazine carries a number ofcommon points of view with some other schools of thoughts of that era, it alsoconsiderably deviates from such other schools.