Sustainable development initiatives in the context of European neighbourhood policy and eastern partnership: The case study 'Community-led local development in Georgia'
Avrupa komşuluk politikası ve doğu ortaklığı kapsamında sürdürülebilir kalkınma girişimleri: Vaka çalışması 'Gürcistan'da Leader uygulaması'
  1. Tez No: 697870
  2. Yazar: NESLİHAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez Avrupa Birliği'nin (AB) sürdürülebilir kırsal kalkınma girişimlerini Avrupa Komşuluk Politikası (AKP) ve Doğu Ortaklığı (DO) politikaları kapsamında ve yumuşak güç perspektifinden incelemektedir. AKP ve DO, AB'nin Doğu'da güvenlik ve istikrarı sağlamada temel girişimleridir. Yeniden tanımlanan güvenlik tehditleri sonucunda AKP ve DO bazı revizyonlar geçirmiştir. Bu tez kırsal kalkınmanın da güvenlik yanı olduğunu iddia etmektedir. AKP ve DO'nun güvenlik perspektifinin çok geniş olması sebebiyle mikro politikalar ve uygulanan çeşitli alt programlar ile AB'nin güvenlik alanında yarattığı etki göz ardı edilmektedir. Bu doğrultuda, tezin ana argümanı şu şekildedir: kırsal kalkınma programı olan topluluk temelli kırsal kalkınmanın amaçları, (çoğunlukla LEADER olarak bilinen) revize edilen AKP ve DO politikalarının evrilen güvenlik perspektifi ve metodları ile örtüşmektedir. Bundan dolayı, kırsal kalkınma alanında Avrupa etkisi için alan oluşturabilir. Bu argümanlar ışığında, Gürcistan'da LEADER uygulaması vaka çalışması olarak belirlenmiştir. Bu nitel araştırma, teorik çerçeve oluşturması için yumuşak güç literatür taraması ile başlamaktadır. İlerleyen bölümlerde, AKP, DO'nun AB yumuşak güç kullanımındaki rolü detaylıca verilmiştir. Sonraki kısımda, LEADER metodu ile ilgili kapsamlı bilgiler sunulmaktadır. Son bölümde, Gürcistan'daki LEADER uygulaması AB'nin yumuşak güç kapsamında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the European Union's (EU) sustainable development initiatives in the context of European Neighbourhood Policy (ENP) and Eastern Partnership (EaP) from the soft power perspective. ENP and EaP are EU's main initiatives for ensuring security and stability in the Eastern Neighbourhood. They have undergone several revisions due to the redefined security threats. This thesis argue, rural development also has a security facade. The security perspective of ENP and EaP is too broad that the importance of micro policies or sub-programmes in ensuring the EU influence in the security field is often undermined. Accordingly, the main argument of the thesis is that the objectives of the rural development programme, community-led local development (CLLD) — also widely known as LEADER, complies with the evolving methods and security perspective of the revised ENP and EaP policies. Therefore, it can provide room for European influence in the rural development field. In the light of these arguments, the implementation in Georgia will be taken as a case study. The qualitative research will start with the review of the literature on soft power to create a theoretical foundation. In the following chapters, I will extensively analyze ENP and EaP policies' role in the EU soft power. Afterwards, a proper focus on LEADER approach will be provided. The last chapter will provide a discussion on LEADER implementation in Georgia in the context of the EU soft power use.