An analysis of the concept of governance in the framework of European Union
Yönetişim kavramının Avrupa Birliği çerçevesinde analizi
- Tez No: 190547
- Danışmanlar: PROF. OSMAN KÜÇÜKAHMETOĞLU, Y.DOÇ. MURAT TAHSİN YÖRÜNG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüz dünyasında yönetim sistemleri hızla değişime uğramakta. Özellikledemokratikleşme ve sürdürülebilir kalkınma prensiplerini uygulamakta kararlılık gösterenülkeler temsili demokrasiden katılımcı demokrasiye doğru geçişte oldukça somut adımlaratıyor. Yönetim olgusunun yerini giderek yönetişim anlayışı alıyor. Şüphesiz ki AvrupaBirliği de bu değişimden payına düşeni almakta. Son derece karmaşık bir yapının işleyişinisağlamanın zorluklarını her alanda yaşayan Avrupa Birliği için yönetişim yeni ve zorlu birrakip olarak kendini gösteriyor.Bu tez çalışması, yönetişim kavramı ve yönetişimin Avrupa Birliği'ne etkileriniincelemek amacıyla hazırlanmıştır. Bir yandan yönetişim kavramının farklı tanımlarındanhareketle, özellikle bu kavramı uluslararası gündeme taşıyan Dünya Bankası ve BirleşmişMilletlerin yönetişime bakış açısı yansıtılırken, öte yandan da Avrupa Birliği'nde yönetişimanlayışı, atılan adımlar ve geleceğe yönelik öngörüler, Birlik'in bu konuda yerel yönetişimboyutuna vermesi gereken önemin de üzerinde durularak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Governing systems of today?s world are going under a rapid transformation.Especially nation-states which show determination for following principles such asdemocratization and sustainable development, take solid steps towards participatorydemocracy. The concept of government slowly leaves its throne to the idea of governance.Without a doubt, European Union gets ist share from these developments. As a supranationalorganization carrying the burden of having a complex and delicate system, governanceappears as new challenge for EU.The aim of this thesis is to analyze governance as a concept and its impact onEuropean Union. One focus point is the different definitions of governance and the way it isperceived by World Bank and UN, which have been effective in carrying the concept into theglobal agenda. As an other discussion point, the perception of governance in EU, the stepsthat are taken and the future of European Governance are analyzed; emphasizing theimportance of local governance in EU.