Sürdürülebilir kalkınmada kültür politikaları ve yerel yönetimlerin rolü: Kültürel katılım ve sosyal uyum
The role of local governments and cultural policy in sustainable development: Cultural participation and social cohesion
- Tez No: 725798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kentler sürdürülebilir kalkınmanın kilit mekânları haline gelirken canlı kent yaşamının vazgeçilmez bir ögesi olan kültür de sürdürülebilir kalkınmanın temel bileşenlerinden biridir. Kültüre ve kültürel yönetime katılımın yeterli düzeyde olmaması bir kültür politikası sorunu olarak ortada dururken yönetimler tarafından katılımcı yaklaşımların benimsenmesi sosyal kapsayıcılığı desteklemekte, sosyal uyumu artırmakta ve kültürel çeşitliliği güçlendirmektedir. Kalkınmanın kültürel boyutunun eksik kalması sürdürülebilir kalkınmayı sekteye uğratırken kültür politikalarının belirlenmesinde katılımcılığın eksik bırakılması kültürün sürdürülebilir kalkınmaya olan katkısını da zayıflatmaktadır. Kentlerde kültürel hizmetlere erişim ve kültürel süreçlere etkin katılımın önemli aktörlerinden olan yerel yönetimlerin, kent sakinlerinin sadece kültür etkinliklerine değil kültür politikalarının geliştirilmesi süreçlerine de katılımını temin etmesi gerekmektedir. Kent sakinlerine kültürel katılım için gerekli fırsatlar ve kaynakların sunulmasında kilit rol oynayan yerel yönetimlerin de bu sorumluluklarını yerine getirebilmeleri için beşeri ve finansal kaynaklarını güçlendirmesi önem arz etmektedir. Çalışma kapsamında kültürel canlılık açısından dünyanın önde gelen kentlerinden biri olan İstanbul'un on dört ilçesinde (Ataşehir, Bağcılar, Bahçelievler, Beşiktaş, Beykoz, Esenler, Fatih, Kadıköy, Küçükçekmece, Maltepe, Sarıyer, Silivri, Üsküdar, Zeytinburnu) belediyelerin kültür politikalarını belirleme süreçleri kapsamında katılımcılık, belediyelerdeki kültürel çalışmaların mevcut durumu, kültüre ayrılan finansal ve beşeri kaynakları, yöneticilerin profili ve kültüre yaklaşımları, iletişim süreçleri, veri yönetimleri, diğer paydaşlarla olan ilişkileri ve sosyal kapsayıcılık açısından kültürel faaliyetleri ile ilişkili olarak irdelenmiştir. Tüm bu bileşenlerdeki çeşitli eksiklik ve aksamaların katılımcı süreçleri sekteye uğrattığı, kapsayıcı ve eşitlikçi bir kültürel ekosistem için kentin tüm paydaşlarını sürece dahil edilmesini sağlayacak stratejilere ihtiyaç duyulduğu, kültürel çeşitliliği ve kültüre erişimi güçlendirmek için atılan adımların karar alma süreçlerinden yaratıcı süreçlere uzanan katılımcı politikalar izlenmedikçe yeterince etkili olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities are key places of sustainable development, and culture as an indispensable element of vibrant urban life, is one of the most fundamental components of sustainable development. While the insufficient level of participation in culture and cultural management stands out as a cultural policy problem, the adoption of participatory approaches by the administrations supports social inclusion, increases social cohesion and strengthens cultural diversity. While the lack of cultural dimension of development hinders sustainable development, the lack of participation in the determination of cultural policies weakens the contribution of culture to sustainable development. Local governments, which are significant actors of access to cultural services and active participation in cultural processes in cities, need to ensure the participation of residents not only in cultural activities, but also in the development of cultural policies. It is crucial for local governments, which play a key role in providing the necessary opportunities and resources for cultural participation to the residents of the city, to strengthen their human and financial resources in order to fulfill these responsibilities. This study examines participation in the cultural policy development process in relation to the current status of cultural services in municipalities, the financial and human resources allocated to culture, the profile of managers and their approaches to culture, communication processes, data management, relations with other stakeholders and cultural activities in terms of social inclusion in the fourteen districts of Istanbul (Ataşehir, Bağcılar, Bahçelievler, Beşiktaş, Beykoz, Esenler, Fatih, Kadıköy, Küçükçekmece, Maltepe, Sarıyer, Silivri, Üsküdar, Zeytinburnu), which is one of the world's leading cities in terms of cultural vitality. It has been observed that various shortcomings and failures in all these components hinder participatory processes. Hence, for an inclusive and equal cultural ecosystem, strategies need to be developed to ensure that all stakeholders of the city are included since the steps taken to strengthen cultural diversity and access to culture are not effective enough unless participatory policies ranging from decision-making processes to creative processes are embraced.