Prospects for regional integration in central Asia: The case Eurasec
Orta Asya'da bölgesel entegrasyon ihtimalleri Eurasec örneği
  1. Tez No: 190563
  2. Yazar: JANYBEK MOLDOSANOV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİT AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Orta Asya ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliği, hem bu ülkelerin ekonomik vesosyal gelişmelerininnin doğal bir sonucu, hem bu gelişme için olmazsa olmazşartlarındandır. Bu ülkelerin coğrafik açıdan birbirlerine olan yakınlığı, ortak tarihsel,kültürel ve sosyal bağları, ve bunun dışında geçmişte Sovyetler Birliği çatısı altındakurulan ortak altyapı, ve ekonomik bağları ekonomi ve diğer alanlarda işbirliğinikaçınılmaz yapan sebeplerdendir.Sovyetler birliğinin dağılması, ve Orta Asya ülkelerinin bağımsızlıklarını eldeetmeleri sonucunda kopmuş olan bağlar şimdilerde tekrar dizeltilmeye çalışılıyor. HemRusya, hem Orta Asya ülkelerinin yürütmüş oldukları politika ekonomilerinyakınlaşmasına yöneliktir.İşbirliğinin EURASEC (Avrasya Ekonomik Topluluğu) çerçevesi içinde gelişmesive derinleşmesi üye ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişmesini sağlayabilir, ve dahası,gelecekte dünya arenasında yeni bir oluşumun ortaya çıkmasının temeli olabilir.
Özet (Çeviri)
Economic cooperation among the Central Asian countries can be viewed both asnatural outcome of and as prerequisite for their economic and social development. It is anatural outcome partly because of their geographical proximity. Economic cooperation isalso a necessity as each of the countries individually has a rather small market. Moreimportantly, these countries used to be parts of the big economic complex of the formerSoviet Union. The infrastructure of the Soviet Union was a common one.In many respects, cooperational ties have not been lost, or may be restored, andclose contacts between people have been preserved. Moreover, there exist commoncultural and social traditions. After the break-up of the Soviet Uion, some of the linkswere severed. However, recently, there have been made some efforts to restore andrevitalize economic complementarity among these countries. A course toward mutualeconomic rapprochement is an official policy of both Russia and the Central Asiancountries.Development and deepening of cooperation within the framework of integrationassociation, namely, the EURASEC may provide the social and economic progress of themember states, and moreover may lead to formation of a competitive participant ofeconomic and political activity in the world arena.