Polis meslek yüksek okullarının yönetsel sorunları ve çözüm önerileri
The managerial problems and solutions of police profession high schools
  1. Tez No: 190573
  2. Yazar: MUZAFFER BIYIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSA GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, ülke genelindeki 26 Polis Meslek Yüksek Okulu'nunyönetsel sorunlarını tespit etmek ve çözüm yolları üretmektir. Hazırlanan anket bu26 Polis Meslek Yüksek Okulunda çalışan orta ve üst düzey yöneticiler üzerindeuygulanmıştır.Araştırmada tarama modeli kullanılmış ve 4'ü sınıflama türünde, 26'sıderecelendirme türünde toplam 30 sorudan oluşan bir anket geliştirilmiş, 2004--2005 eğitim-öğretim döneminde ülke genelindeki tüm PMYO'larında görevlitoplam 164 yöneticinin görüşleri alınmıştır.Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS (Stat isticalPackage for the Social Science) for Windows 10.0 istatistik programı kullanılarakçözümlenmiştir. Araştırma verilerinin analizinde ortalama, t testi, Varyans analizive Tukey HSD testi tekniklerinden yararlanılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: Değişik mesleki kıdemesahip olan ve lisans üstü eğitim almış veya almamış olan orta ve üst düzeyyöneticilerin ?PMYO'larının yönetsel sorunları ve çözümleri? konusunda farklıgörüşlere sahip oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine and to offer solutions for themanagerial problems of 26 Police Profession High Schools throughout Turkey. Thequestionnaire has been applied to middle and superior managers working at 26Police Profession High Schools.In this research scanning model was used and a questionnaire wasdeveloped including totally 30 questions, with 4 questions in form of classifying and26 questions in form of ranking. The answers had been received 164 managersworking at 26 Police Profession High Schools in the education year of 2004-2005.The collected data were computerized and then analyzed by using the SPSS(Statistical Package for the Social Science) software version 10.0. For interpretingthe results mean, t test, Variance analyze and Tukey HSD test techniques have beenused.The findings of this research can be summarized as follows: middle andsuperior managers, with different professional precedence and managers whopossess master?s degree or who do not, have different ideas on ?The ManagerialProblems and Solutions of Police Profession High Schools?.