İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin fen bilgisi dersine ve öğretimine ilişkin tutumları ve önerileri
Seventh grade students' attitudes towards and their suggestions on science and its teaching
- Tez No: 190584
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin Fen Bilgisi dersine veöğretimine ilişkin tutumlarını incelemek ve bu dersin daha etkili öğretimine ilişkinonların görüş ve önerilerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmaya Konya ili merkezilçelerinde bulunan 4 özel ve 6 devlet ilköğretim okulunda öğrenim gören toplam270 (165 devlet okulu ve 105 özel okul) yedinci sınıf öğrencisi katılmıştır.Araştırmanın verileri Likert tipi bir anket vasıtasıyla elde edilmiştir. Araştırmanınsonuçlarına göre, özel okullardaki öğrencilerin hem Fen Bilgisi dersine hem de FenBilgisi dersinin öğretimine ilişkin tutumları devlet okullarındaki öğrencilere kıyasladaha olumludur. Diğer taraftan, erkek öğrencilerin Fen Bilgisi dersine ilişkintutumları kız öğrencilere kıyasla daha olumlu iken, kız ve erkek öğrencilerin FenBilgisi dersinin öğretimine ilişkin tutumları arasında herhangi bir farklılık sözkonusu değildir. Buna ek olarak, öğrencilerin yaklaşık %43'lük bir kısmı, deneyyöntemiyle daha çok öğrendiklerini ve bu yöntemin daha sık kullanılması gerektiğinibelirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine seventh grade students?attitudes towards science and its teaching and their ideas for effective scienceteaching. The participants included 270 (165 public school and 105 private school)seventh grade students enrolled in 4 private and 6 public schools in the city center ofKonya. A Likert style questionnaire was used to collect the study data. According tothe main results of the study, private school students? attitudes towards both scienceand its teaching were more positive that those of public school students. On the otherhand, while male students? attitudes towards science were more positive than theirfemale peers, no differences were observed between male and female students?attitudes towards science teaching. In addition to this, about 43% of the students toldthat they learn more by the use of the laboratory model and recommended teachers touse the laboratory model more in their science teaching practices.