Fen ve teknoloji öğretiminde tahmin-gözlem-açıklama tekniğinin kullanımının kavram yanılgılarının giderilmesine ve öğrenci başarısına etkisinin araştırılması
The compare effect of using prediction-observe-explain method on students? achievement in science and technology of remediation of misconceptions
- Tez No: 249629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada, Fen ve Teknoloji dersi programındaki ?Yaşamımızdaki Elektrik? ünitesinde yer alan basit elektrik devreleri konusunda 7. sınıf ilköğretim öğrencilerinde görülen kavram yanılgıları tespit edilmiş ve Tahmin- Gözlem -Açıklama (TGA) öğretim tekniğinin öğrencilerin sahip olduğu kavram yanılgılarının giderilmesine ve Fen ve Teknoloji dersine karşı tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca elektrik konusuna ilişkin öğrencilerin öğretim öncesi ve sonrası tutumları değerlendirilmiştir. Araştırmanın verileri Kavramsal Anlama Testi, Basit Elektrik Devreleri Başarı Testi, Elektrik Devreleri Tutum Ölçeği ve Fen ve Teknoloji Dersi Tutum Ölçeği ile elde edilmiştir. Ölçme araçlarının pilot çalışması iki resmi ilköğretim okulunda öğrenim gören 137 sekizinci sınıf ilköğretim öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Pilot çalışma sonucunda ölçme araçlarının geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılarak ölçme araçlarına son şekli verilmiştir.Araştırmanın uygulaması 2008- 2009 eğitim- öğretim yılında Zonguldak İli Merkezindeki Zonguldak İlköğretim Okulunda 7. sınıfta okuyan toplam 63 ilköğretim öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Ölçme araçları, deney ve kontrol grubundaki öğrencilere öğretim öncesi ve sonrasında ön-test ve son- test şeklinde uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPPS 13.0 istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Veri analizi sonucunda öğrencilerin basit elektrik devreleri konusuna ilişkin çok sayıda kavram yanılgısına sahip oldukları belirlenmiştir. Ayrıca Tahmin- Gözlem -Açıklama (TGA) öğretim tekniğinin öğrencilerde kavramsal değişimin sağlanmasında ve öğrenci başarısı üzerinde geleneksel öğretim yöntemlerine göre daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında deney ve kontrol grubu öğrencilerinin derse yönelik tutumları arasında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, misconceptions about simple electric circuits included in the unit ?Electric in our life? which is seen on 7th class elementary school students are determined, and the effect of Prediction-Observe-Explain (POE) method on removing the misconceptions of students and their attitude to the Science ad Technology is investigated. Also, the attitudes of students to electric concept before and after the education are evaluated. The data of research have been determined by conceptual understanding test, simple electric circuits success test, electric circuits attitude measure and science and technology lesson attitude measure. Pilot work of the measure tools are done on the 137 8th class students of two official elementary schools. As a result f the pilot work, admissibility and reliability of measurement tools are done and last form of the tools are given.The application of the research is made on the 63 7th class students of Zonguldak Elementary School in the Province of Zonguldak on 2008-2009 education year. Measurement tools are applied to the experiment and control group of students as pre-test and post-test. The data obtained from the researh are evaluated with statistics package programme named SPSS 13.0 After the data analysis it is obtained that the students have much misconceptions about simple electric circuits. Also it is exposed that Prediction-Observe-Explain (POE) education method is more effective than the traditional education methods about student success and providing students with conceptual change. Besides, it is concluded that there is no meaningful difference about the attitudes of experiment and control group of students to the lesson.